2024.11.10. 14:00
Százhúsz éve a művészet és az irodalom szolgálatában
Az 1904-ben alakult Berzsenyi Irodalmi és Művészeti Társaság a hétvégén fennállásának 120-ik évfordulóját ünnepelte. A Tudományos Ismeretterjesztő Társulat (TIT) székházában tartott ünnepségen felidézték a nagy múltú társaság legemlékezetesebb időszakait.
A Berzsenyi-napon természetesen felidézték a társaság elmúlt 120 évének legemlékezetesebb időszakait, amikor megalakult 1904-ben, vagy amikor felállították a Berzsenyi szobrot, vagy amikor 1985-ben Takáts Gyula elnökletével újraalakult a Berzsenyi Társaság.
– Berzsenyi Dániel az érdemei alapján kapta, hogy ezt a társaságot róla nevezték el. Egy olyan szellemi közeget alkotott, amit nem sokan. Figyeltek rá az ő idejében és azután is. Azt gondolom, hogy ez a lényeges, hogy miként figyeltünk az eleinkre, miként próbáljuk tovább örökíteni azt, amit ők ránk hagytak és mennyire vagyunk képesek fenntartani ezt – mondta Szakály Sándor, történész professzor a Berzsenyi Társaság elnöke.
– Mi az utódok jobbára a nehezebb időszakokat éltük meg, de a lényeg az, hogy ezeken is túljutottunk és ma, 120 év után is létezik ez a társaság. Ahogy figyelem, hogy mit produkál a társaság és milyen rendezvényeik vannak, büszkék lehetünk – tette hozzá a társaság elnöke.
Szakály Sándor köszöntőjében kitért arra is, hogy Takáts Gyula nagy szerepet játszott abban, hogy a Berzsenyi Irodalmi és Művészeti Társaság folytathatta értékteremtő munkáját.
Ünnepelt a Berzsenyi Társaság
A 120 éves évforduló alkalmából tartott ünnepségen természetesen Berzsenyi Dániel leszármazottai is jelen voltak. Így Berzsenyi Zoltán professzor is, aki a család életéről és történetéről tartott előadást a nagyérdeműnek. Mint elmondta: ő maga is Niklán nevelkedett, így pontos képe van a történelemről, hiszen magas is Berzsenyi család életének részese.
120 éves a Berzsenyi Társaság
Fotók: Lang RóbertA kerek évforduló alkalmából köszöntötte a társaság tagjait, az egybegyűlt irodalom és művészetkedvelőket Pintér Rómeó, Kaposvár alpolgármestere.
– Ennek a társaságnak az alapítói és az utódok arra tették fel munkájukat, hogy a szép szót, a művészetet és a kultúrát a lehető legtöbb helyre eljuttassák. Mi itt Kaposváron úgy hisszük, hogy ameddig egy művészeti alkotás megszületik az egy szép virág , de hogyha eljut másokhoz és megfelelő táptalajba kerül, már gyümölcsöt is hoz. Ez a táptalaj a kaposváriak közössége, hisszük azt hogy ez a gyümölcs pedig táplálja közösségünket és rengeteget hozzáad szellemi és kulturális örökségünkhöz, mondta a város alpolgármestere.
Pintér Rómeó nem érkezett üres kézzel, egy a 120-ik évfordulóra készítette emlékplakettet adott át Szakály Sándornak, a Berzsenyi Társaság elnökének.