Közélet

2014.02.07. 17:11

Túlélők összekapaszkodása a rák ellen

Címkék#Kaposvár

Magyarországon botrányos állapotú az egészségtudatosság, és a betegségmegelőzés, gyógyítás sincs a helyzet magaslatán. Ezt fejtette ki Pécsi Balázs onkológus pénteken Kaposváron tartott előadásán.

Balassa Tamás

 A Kaposi Mór Oktató Kórház egykori, heves vitával kísért és munkaügyi perbe torkolló körülmények között eltávolított főorvosát a Viktória klub hívta meg a Rák világnapja alkalmából szervezett előadásra. Pécsi Balázs, aki jelenleg a szigetvári kórházban dolgozik, a betegek által kedvelt szókimondással és a betegségtípussal nehezen, de mégis összeegyeztethető humorral beszélt. A munkaügyi perét jogerősen megnyerte, mondta az orvos kérdésünkre, és hozzátette: Kaposváron nem találta volna a helyét hosszú távon.

Az onkológus szerint az egészségügyi szűrések eredményessége általában lehangoló hazánkban, mert a lakosság széles körében minimális a hajlandóság a közreműködésre. Márpedig a szűrés csak nagy számú résztvevő esetén tud látványos sikert hozni. A rendszerszerű emlőrákszűrésre szerinte kevesen mennek el, a méhnyakrák-szűrésre még kevesebben, míg a kampányjellegű tüdővizsgálatok megjelenési aránya még lehangolóbb. Ezt egyébként, jegyezte meg igazat adva egy kaposvári radiológusnak, nem röntgennel, hanem CT-képalkotással lehetne szűrni, de erre nincs darabonkénti 15 ezer forintja az államnak. A végbélrákot alkalmatlan technológiával, emiatt fölösleges és kellemetlen vizsgálatokkal próbálják tetten érni, a szájüregi daganatoknak a lakosság tömegeit érintő észlelésére pedig még ennyi esély sincs.

Pécsi Balázs érzékeltette: a nemzetiössztermék-arányos egészségügyi költés elégtelen hazánkban. Az 1125 milliárdos kassza a GDP 4,8 százalékát teszi ki, míg az uniós átlag – jellemzően erősebb gazdaságokkal – kedvezőbb, 7,4 százalékos. A megelőzésre mindössze 45 milliárd jut, ami a teljes kasszának csupán négy százaléka. És ez is nagyrészt papíripar csődjének megelőzésére megy el, jelezte a hatékonyság szintjét. A honvédelem 360 milliárdját és az egyházügy 65 milliárdját tette még mérlegre az előadás a „mi mennyit ér?” kérdést nyitva hagyva. A közelmúlt egészségpolitikai intézkedéseit elemezve azt mondta: a csipszadó a vonatkozó sós és édes termékek forgalmát 25-30 százalékkal lecsökkentette ugyan, de a só- és cukorfogyasztás nem csökkent: megesszük mással ezeket. A dohányzásellenes fellépésnek egy értékét ismerte el: a passzív dohányzást érdemben csökkentette, de sokan kevesebb rágyújtással szívják el ugyanazt a mennyiséget, vagy bizonytalan minőségű csempészárut vásárolnak: mindkettő rossz fejlemény.

Nincs könnyű út az onkológiában – figyelmeztette Pécsi Balázs, és a hallgatóságnak nem okozott nagy meglepetést. Tíz- húsz éves „túlélők” is többen ültek a teremben. Más szóval a daganatos megbetegedések őszinte és érthető tájékoztatással, a sikerbe vetett reális mennyiségű hittel jó eséllyel kézben tarthatók. A csodakészítményekkel hívogató csodadoktorokról óva intett az előadó, a természetes alapanyagú, a kiegészítő kezeléssel javulást ígérő szerek forgalmazóit nevezve csupán tisztességesnek. Tele lehetne a börtön csodadoktorokkal, mondta Pécsi Balázs, ha a csalás és más Btk-paragrafusok rendelkezéseit alkalmaznák.



A gátakat abban látja a főorvos, hogy nehezíti a dolgukat az egészségüggyel szembeni bizalomhiány, az orvosok hiányos betegtájékoztatása, a kemofóbia, a félretájékoztatás, és a kimerült vagy hiányos aktív onkológiai ellátási háttér. Stressz-feldolgozási képesség, mozgás, zöldség-gyümölcs korlátlan mennyiségben és hús mértékkel, valamit lelki nyugalom, hiszen egyszer élünk: ezeket a szempontokat ajánlotta a megjelentek figyelmébe Pécsi Balázs, aki szerint tízmillió magyarnak kellene figyelnie a fentiekre.
A fórumon sokan megköszönték, hogy ismét erőt meríthettek az orvos és egymás élni akarásából.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!