Közélet

2008.08.24. 17:35

Szomjúságra balatoni bor – valakinek édesebb a száraz

Eső ellen vadnyugati műbőr kalap, szomjúságra balatoni bor, de nem mindegy, hogy milyen, valakinek édesebb a száraz. Borászok és borkedvelők véleménye a Boglári Szüretről.

Szűcs Tibor

– Nincs olyan nagy tömeg, mint korábban szokott lenni, így aztán kifejezetten jól érezzük magunkat, és szerencsénkre a borok is valahogy jobban ízlenek, mint tavaly – Bartha László budapestiként Balatonszárszón nyaralt a boglári szüret idején, baráti társasággal üldögélt napsütésben a borudvar asztalánál. A kvartettből az egyetlen hölgy áldozta fel magát, azért nem kóstolt egyetlen kortyot sem, mert valakinek vezetnie is kellett. – Egyértelműen a száraz nedűket kedvelem, és most találtam is egy kedves Chardonnay-t, de egy órával ezelőtt volt szerencsém egy remek vörös Pinot Noir-hoz – meséli szombati íz-élményeiről a férfi, miközben a többiek helyeslően bólogattak a felsorolás hallatán.

A boglári szüret kiválasztásakor számolni kell azzal, hogy ha messzebbről érkezünk, gondoskodni illik a visszajutásról, mert a balatoni borok esetén nagyon egyszerű elcsábulni. Két kaposvári fiatalember talán éppen ebből a gyengeségből adódóan nem kockáztatta meg a duhajkodást. – Szerintem csak mi nézegetjük kólával a kezünkben a borfelhozatalt, csak nehogy valaki kiszúrja a gazdák közül, pedig elég véres ez a kard, mármint a műanyag üveg – mutatja a teli flakont.
[caption id="" align="aligncenter" width="600"] A balatoni borok esetén nagyon egyszerű elcsábulni
[/caption]
A batéi társaság felkészült a bevetésre. – Csak egy napra jöttünk, direkt csak Boglárra – meséli Vigh Norbert barátai körében. A szőlősgyöröki butykos még nincs megbontva, de egy másikat már elvittek a kocsihoz, viszont a műanyag decis pohárkák számából arra következtetünk, nem bízták a véletlenre a választást.

Először nem értettük, miért olyan népszerű a hatnapos fesztivál alatt a különféle színekben is kapható – bőr, vagy műbőr, vadnyugati stílusú kalap, amit árultak standról nappal, és éjjel kézből. Ennek megfelelően rengeteg ember sétálgatott a mutatós fejfedőben, de igazi hasznát csak akkor láthatták, amikor a szüreti felvonulás leért a színpadhoz, majd hatalmas cseppekben eleredt az eső.

A Bonus Bonorum Borrendből, a balatonboglári borlovagok éppen tagjai közé választották Varga Gábort, a megyei Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal somogyi vezetőjét, Szidor Lászlót, az Old Boys együttes zenészét és Mészáros Miklóst a Mathiás János Szakközépiskola igazgatóját, amikor a szél kergetni kezdte a látogatókat. Bár a borrend új tagjai kiállták a próbát és felismerték a borvidék jellegzetes muskotályát, a csapra vert hordót csak esernyővel volt érdemes megközelíteni.

Talán a legletisztultabb arculatú stand a borudvar első harmadában, üvegpohárral, kerámia borhűtővel és a különleges hungarikumnak számító magyar szarvasgombás termékekkel kivonuló Légli Géza, ahol egy valódi szürethez hűen az idei mustból is szerezhettünk kortyolásnyi élményeket. A Kislaki Bormanufaktúra népszerű megállóhelyként fogta meg az embertömeget a hat nap alatt.
[caption id="" align="aligncenter" width="600"] Szomjúságra balatoni bor, de nem mindegy, hogy milyen
[/caption]
– Kissé ambivalensek az érzéseim a szüreti fesztivállal kapcsolatban – mondja Légli Géza, miközben a leszakadó eső elől a pult mögé invitál. – Most szálltam le a lóról, így láttam az egészet más perspektívából – utal arra, hogy a felvonulás élére állt lovagolva, zászlóval a kezében. – Sok ezer ember látogatott ki a fesztivál ideje alatt Balatonboglárra, többségük csak szórakozni jött, de szerencsére van már egy markánsan jelentkező csoport, akit nem az alkohol, hanem a minőség érdekel. – Sok kritika éri a rendezvényt, hogy megüti-e azt a szintet, ami kívánatos lenne, de úgy vélem ezért a borászoknak is tenni kell – vallja a szőlőskislaki gazda, majd hozzáteszi: nekünk kell ezért tenni, mondjuk kis lépésekkel, hogy ne adjuk csak üvegpohárban a terméket, és kóla helyet szerettessük meg újra az emberekkel a mustot. – A sikerességet a fogyasztók döntik el, de ha találkoznak olyan ízzel, amit megszeretnek, akkor talán közelebb kerültünk a célhoz.

Légli Géza azért kritikáját sem rejtette véka alá, bármenynyire is szakadt hátunkra az eső. – A legnagyobb hiba, hogy a fesztivál arculatában évek óta édes Merlot jelenik meg, ezért mi például már nem merjük boglári Merlotnak hívni a borunkat, mert a fogyasztók fejében téves kép él, holott a Merlot egy kitűnő, testes, gyümölcsös, de száraz bor. És végül azt sem tartom szerencsésnek, hogy a boglári szüret rendezvényen a bor mára annyira marginalizálódott, hogy a borászok utcája a rendezvény területének nem meghatározó részét foglalja el.
[caption id="" align="aligncenter" width="600"] Valakinek édesebb a száraz
[/caption]
A borvidék borversenyét, és a kitüntetéssel járó nagyaranyérmet egy 2007-es, kései szüretelésű Tramini nyerte. A kiváló nedű a Bujdosó pincészetből került a zsűri asztalára.
– Nem tudom, hogy jobb-e, mint a többieké, csak azt tudom, remek termésből készült bor a nyertes Tramini, de örülök neki, hogy a szakmai zsűri ezt ítélte a legjobbnak – szerénykedik Bujdosó Ferenc borász, miközben pultját, a borutcában kiállított házikóját teljes gyűrűbe fogják az érdeklődők, kóstolgatók. – Nincs különösebb titkom, de én speciel szívesen elmondom mindenkinek a tapasztalataimat, ha valaki kíváncsi rá.

A boglárfalvi szép és okos Emese próbája

A balatonboglári borrend különös legendát elevenít fel, amikor új tagjait próba elé állítja. A török hódoltság idején Boglárfalva szép és okos Emeséje úgy mentette meg települését, hogy kiállta a pasa borversenyre emlékeztető próbáját. Bekötött szemmel is felismerte falujának jellegzetes, muskotályos borát, így a törökök megkímélték Boglárfalvát a dúlástól.

– A Bonus Bonorum Borrend a boglári borvidék kiváló borait népszerűsíti – tudtuk meg Losoncziné Sandra Klárától, a borrend nagymesterétől.
– A megfelelő képesítés mellett szem előtt kell tartani, hogy minél többet kóstoljon, tapasztaljon a gazda, mert a borász folyamatosan tanulja szakmáját – állítja a szüreten is nagyon népszerű borokat bemutató pincészet vezetője. – Szuperszőlő, elsősorban ez a legfontosabb, ahhoz, hogy szép borokat tudjunk készíteni, így a szüreti időszak a legfontosabb, ekkor, ebben az egy-két hónapban dől el számunkra az egész év.
A Merlot-kérdést Bujdosó Ferenc sem hagyta szó nélkül: szerintem a dél-balatoni borász szakma egybehangzó véleménye az, hogy nem szabad a boglári szüretet egy vörös lakcipővel és egy édes Merlot-val reklámozni.

– A Bonus Bonorum Borrend a boglári borvidék kiváló borait népszerűsíti – tudtuk meg Losoncziné Sandra Klárától, a borrend nagymesterétől. A balatoni borok esetén nagyon egyszerű elcsábulni Szomjúságra balatoni bor, de nem mindegy, hogy milyen Valakinek édesebb a száraz -->

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!