2016.06.02. 16:17
Zenével, könyvvel az önbizalomhiány ellen
Önértékelési problémák, önbizalomhiány, szorongás, különböző eredetű gátlások kezelésére is hatásosak lehetnek a művészetterápia eszközei. Ezt igyekeztek bizonyítani diákjaiknak a Szigeti-Gyula János egészségügyi szakképző iskolában. Sikeres pályázatuknak köszönhetően nem csupán előadásokon, de a gyakorlatban is bemutatták, miként működik például a biblio- vagy a zeneterápia.
[caption id="" align="alignright" width="350"] Zenével, könyvvel az önbizalomhiány ellen
[/caption]– Arra már hosszú évekkel ezelőtt rájöttek, hogy a könyveknek igen pozitív hatása van a személyiségre, viselkedésre – mondta Wágner Zita biblioterapeuta, az iskola könyvtárosa a Gyógyítás, gondozás a művészetterápia eszközeivel című csütörtöki rendezvényen. – Sokkal előbb alkalmazták a gyakorlatban, mintsem az elméletet kidolgozták volna. Kezdetben pszichiátriákon, majd a hatvanas évektől nem kifejezetten betegeknél önértékelés, önbecsülés fejlesztésére, a mentális egészség megtartására „használták”. Ma intézményekben, iskolákban, könyvtárakban is alkalmaznak terápiás jelleggel kisebb csoportokban meséket, novellákat, verseket illetve könyvrészleteket. Olyan általános problémák kezelésére hatásos, mint az önbizalomhiány, szorongás, otthoni problémák. Nálunk ez úgy működik, hogy amikor sikerül egy csoportba gyűjteni olyan gyerekeket, akik hasonló problémákkal küzdenek, akkor választok egy könyvrészletet, novellát, amit közösen elolvasunk és, ami nagyon fontos, utána megbeszéljük. A visszajelzések rendkívül jók a gyerekek részéről, kinyílnak, olyanok is részt vesznek az órai munkában, akik addig rendkívül zárkózottak voltak. Így lehet igazán megismerni a gyerekeket, segíteni nekik abban, merre kellene orientálódniuk. De kiderülhetnek olyan komolyabb problémák is, amelyekkel szakemberhez kell irányítani a gyereket.
A zeneterápiát a hetvenes-nyolcvanas években kezdték alkalmazni elsősorban alkoholbetegek, drogproblémákkal küzdők esetében. Mára hatásos pszichiátriai betegeknél, időseknél, de magatartászavaros gyerekeknél is. Kulcsárné Kocsis Éva énektanár úgy látja, a mai gyerekek rendkívül pörgős életet élnek, miközben tele vannak gátlásokkal, frusztrációval, önértékelési problémáik vannak. – Ezek a terápiás foglalkozások arra jók, hogy jobban megismerjék, el tudják helyezni magukat egy közösségben – mondta. – Sajnos rendszeresen még nem működik az iskolában zeneterápiás foglalkozás, ám a pályázat keretében lehetőségünk nyílik bemutatni a módszert és lehetőségeit.
Könyvtárukat is gyarapíthatták
Csaknem kétmillió forintot nyert a Nemzeti Tehetségprogram keretében a Kaposvári Szakképzési Centrum Szigeti-Gyula János Egészségügyi Szakképző Iskolája jelentősebb eszközbeszerzésre, illetve arra, hogy miközben fölkészítik tanulóikat a szakmatanulásra, élményeket is nyújtsanak számukra. – A program keretében igyekeztünk bebizonyítani diákjainknak, hogy nemcsak a szakmai tantárgyakkal készülnek leendő hivatásukra, hanem a közismereti tárgyak, a művészetek, a zene is segíthetnek nekik abban, hogy minél magasabb szinten művelhessék majd hivatásukat – tudtuk meg Draskovics Márta projektfelelőstől. – Igyekeztünk fejleszteni a kommunikációs készségeiket, érzelmi intelligenciájukat. Jelentősebb eszközbeszerzésre is lehetőségünk nyílt, s hosszú évek után végre számottevő könyvtárfejlesztést is meg tudtunk valósítani.