2008.06.05. 17:12
Borús hangulat, nemcsak az eső miatt
Fél tucat könyvesstand ajánlataiból válogathatnak az érdeklődők a 79. Ünnepi Könyvhét kaposvári eseményén a sétálóutcán.
Nem fogadta a kegyeibe az időjárás a 79. Ünnepi Könyvhét kaposvári kiállítóit: bánatosan szemerkélő esőben pakoltak ki a kiadók és árusok a sétálóutcai standokra.
– Már csak ez hiányzott – legyintett lemondóan a Líra kereskedés egyik alkalmazottja, miközben megpróbálta letakargatni a pult szélén ázó könyveket. – Nem elég, hogy rászervezték a könyvhétre a Festők Városa fesztivált, s kiszorultunk a megszokott helyünkről, még esik is.
A valódi könyvbarátokat persze az időjárás sem riasztotta vissza, s elmélyülten válogattak az újdonságok között. Popper Péter és Hankiss Elemér friss-ropogós kötete, a héten elhunyt Fejtő Ferenc művei, a Gion-életmű-sorozat második darabja sokak érdeklődését felkeltette.
– Mi jelent meg a Pistától? – kérdezte egy idős férfi, s bizony eltelt egy kis idő, míg kiderült, Fekete Istvánra gondol, akinek verseskötete szintén kézről kézre járt. – A tanítványom volt – büszkélkedett tovább, egyúttal bezsebelt néhány irigykedő-elismerő pillantást, majd elgondolkozva ismét kezébe vette az addig lapozgatott Teleki Pál és a magyar külpolitika című könyvet. Még egy megfontolt vizsgálat, aztán előkerült a pénztárca, s Czettler Antal műve három és félezer forintért gazdát cserélt.
A többség viszont csak a nézelődésig jutott: láthatóan szívesen pakolták volna tele szatyraikat, ám a bukszák bizony erőteljesen gátat szabtak a vágyaknak. Figyelni kellett, szelektálni a kedves-kedvenc írók közül, ugyanis a nagy hévvel kiválogatott könyvhalom ára pillanatok alatt harmincezer forint fölé kúszott.
– Egyre drágább a magas kultúra – állapította meg lemondóan egy középiskolás tanár –, leárazva, olcsón csak lejárt celebekről szóló fércek vagy a hatodrangú szakácskönyvek kaphatóak.
– De legalább az idén az irodalomról szól a könyvhét – tette hozzá egy másik nézelődő. – Tavaly teljesen átpolitizálódott, ideológiai alapon, pártállás szerint vásároltak az emberek, s akarták eldönteni, melyik mű jó vagy rossz.
A politika persze azért az idén is megjelent: az egyik borítóról a miniszterelnök nézett farkasszemet az érdeklődőkkel, egy újabb Kádár-elemzés is napvilágot látott az ünnepre, több mű pedig a rendszerváltás éveit boncolgatja.
– Nálunk nem talál ilyeneket – büszkélkedett a nyolc kiadót képviselő szemüveges nő az egyik sátor mélyén. – Életmód, vallás, nevelés, párkapcsolatok – mutogatta végig a kínálatot a fogyókúrás könyvektől a jó házasság titkait felfedő vaskos kötetig.
A szomszédban a Kaposvári Egyetem jegyzet- és szakkönyvboltjának képviselője viszont Esterházy Péter Semmi művészetére és Závada Pál Idegen testünkére esküdött – némileg nagyobb hatásfokkal. Az igazi sikert viszont az eső elállta jelentette. Igaz, az ég és a könyvesek hangulata azért borús maradt...