2008.06.09. 08:08
Nemzetis úr: Mica és a boldog békeidők
Dalokat ír, gitározik, énekel a Nemzeti Színházban, zenére neveli csöpp fiát. Boldog ember, rá van írva. Nem vágyik másra, csak szép feladatokra, amelyekre méltó, és amelyek méltóak hozzá.
Szandálban, kockás bricseszben, nyári fehér ingben, máig szokatlan rövid frizurával érkezik Szilas Miklós. Virul. Tíz hónapos Miklós fiával kéthetes nagymamázásra érkezett Kaposvárra, ahonnan indult. Kevesen lehetnek, akik a Déryné Vándorszíntársulat fellépésein falunapon, iskolai programon, vállalati bulin, városi ünnepségen ne hallották volna énekelni, gitározni, verselni.
– Irgalmatlanul nagy tapasztalat volt, amiből előadóként rengeteget tanultam – emlékszik a hőskorra a még most is csak 29 éves fiatalember. – Török Tamással olyan kísérletező, kreatív, sokszínű, alázatos munkastílust sajátítottunk el, ezt sokunk nevében mondhatom, amiből mindmáig építkezhetünk.
De – ez a dolgok rendje – a fiatalok felnőttek, kirepültek. Miklós már kaposvári toldisként elkötelezte magát a színpad világa mellett, és Gór Nagy Mária színitanodájában képezte magát tovább. A zene továbbra is elválaszthatatlan volt tőle. Már Kaposváron bemutatták két nagyobb lélegzetvételű zenés darabját, közte az emlékezetes Margit-legendát. Mostanság a Nemzeti Színházban kamatoztatja tehetségét.
– Négy éve, a Jordán-éra második évében kerültem a társulathoz, ami igencsak erős – magyarázza Miklós. – A szamárlétrán való előrelépés itt nem megy egyik napról a másikra, kis feladatoknak is nagyon kell és nagyon lehet örülni...
Szilas Miklós „fölös energiáit” a dalszerzés és az előadás köti le. Szintén Kaposvárról indult zenész barátaival egy éve megalakította a Magyar Szabvány zenekart. A húszas-harmincas évek dzsesszes, szvinges muzsikáját játsszák énekre, zongorára, gitárra hangszerelve. És már készülnek a saját dalok is, Miklós írja őket.
– Azok a régi, boldog, szép idők, még szoknyát hordtak mind a nők... – énekel egy sorocskát az egyik békebeli hangulatú dalból. – Nem vagyunk ódivatúak, de az ántik világ elegáns, tartalmas kelleme sokat jelent nekünk. És ebben a zenében ezek az értékek lüktetnek. Néha azt vesszük észre, hogy egyetlen zongorára is vagy ötvenen táncolnak. Szerethető, fülbemászó muzsika, amivel könnyű azonosulni, de mégsem olcsó szórakozás.
Minden pesti kaposvári
Szilas Miklós elmeséli, a színházi életben nem kevés elismert muzsikusnév van. Márkos Albert, Kovács Márton, Zságer-Varga Balázs (Zagar) és fivére, Ákos, Csíkvár Gábor nevét sokan ismerik a szakmában. Ugyanígy Puskás Péterét, akivel egy zenekarban és társulatban is dolgozik. A színészbarátok meg szoktak lepődni, amikor kiderül: a fentiek mind földiek... A „Ti mind kaposváriak vagytok?” kérdés igen gyakran hangzik el.Szilas Miklós színész, dalszerző
1978-ban született Kaposváron. A Toldiban érettségizett, majd a Gór Nagy Mária stúdiót végezte el. Színész, dalszerző, előadó, a Magyar Szabvány zenekar tagja.2002-ben a Múzsa csókja tv-filmhez írt zenét.
2004 óta dolgozik a Nemzeti Színházban.
2005-ben Kaposvár város szolgálatáért kitüntetést kapott. Felesége Dihen Viktóra színész, aki a Pesti Magyar Színház tagja. Egy kisfiuk van.
Inkább dolgozik a saját elképzelésein, a Mica-Solo projekten például: saját szerzeményeinek még kiadatlan csokrát igyekszik menedzselni.
Szabadidejében – a kérdésen elgondolkodik kicsit – repülőgépszimulátorokkal játszik, a levegő világa régi szerelme. Minden vágya, hogy a repülés élményét a valóságban is átélhesse. Hasonló öröm számára az apaság is. A legkisebb Miklós négykézlábas csattogása a kövezeten, vagy éppen a zenei kibontakozása tíz hónaposan.
– A furulyát azt hiszem, még szívja, de kezdetnek nem rossz – nevet, és beavat: kis szintetizátor és kis gitár is már van a kis lurkó birtokában...
2002-ben a Múzsa csókja tv-filmhez írt zenét.
2004 óta dolgozik a Nemzeti Színházban.
2005-ben Kaposvár város szolgálatáért kitüntetést kapott. Felesége Dihen Viktóra színész, aki a Pesti Magyar Színház tagja. Egy kisfiuk van. -->