2010.06.03. 19:01
Rágcsália, egerek, lovak a toplistán
A királykisasszonyos mesék helyett ma már a gyerekek szívesebben olvasnak ismeretterjesztő könyveket. A kaposvári Petőfi Emlékkönyvtárban legalábbis egyre népszerűbbek a lovas történetek a gyerekkötetek között, de így van ez másutt is.
Wágner Zita könyvtárvezetőtől megtudtuk: az ifjúsági regények sorában sem a csíkos-pöttyös a kedvenc ma már, hanem sokkal inkább Geronimo Stilton egerekről szóló történeteit imádják a gyerekek. Az író azt állítja magáról, hogy Rágcsáliában született és diplomamunkáját ősegéri filozófiából írta, nem csoda tehát, hogy fantáziáját értékelik a kicsik.
Az óvodások kifejezetten azokat a könyveket kedvelik, amelyek róluk és mindennapi életükről szólnak. Ha óvodás, szülő vagy állat a főszereplő, ráadásul a kalandos történet akár velük is megtörténhet, az biztos siker a kicsiknél. S bár ezen mosolyognak a kiskamaszok, ők is ugyanígy gondolkodnak.
[caption id="" align="aligncenter" width="334"] A gyerekek szívesen olvasnak ismeretterjesztő folyóiratokat
[/caption]
– Jacqueline Wilson Micsoda anya! című könyve különösen kedvelt az ifjúsági regények között – tette hozzá Wágner Zita. A történet arról szól, hogy a főhős szülei elválnak és hogyan birkózik meg ezzel a manapság szinte már mindennapinak mondható problémával.
Az osztrák ifjúsági író, Thomas Brezina sorozatait is sok tinilány szereti, a Fiúk kizárva! és a Legyen anyu a legmenőbb! című kötetekben őket érintő problémákat boncolgat a szerző a maga humorával. Szabad stílusa, szlenges fogalmazása közel áll a tinikhez.
A kaposvári könyvtár népszerűségi listájának elején áll még az amerikai írónő, Lois Lowry Emlékek őre című könyve is, de nem szabad megfeledkezni a kiváló hazai írókról sem. Berg Judit Rumini-sorozata első számú kedvenc, ahogy Békés Pál Kétbalkezes varázslóját és Félőlény című kötetét is sokan olvassák a fiatalabb korosztályból. Utóbbi egyébként 1992-ben az év könyve lett.
TOP 10 magyar gyerekkönyv
Húsz szakmai szervezet ajánlásával a Csodaceruza, az Egyszervolt és a Gyermekkönyvszerzők és Illusztrátorok Egyesülete ajánlólistát tett közzé, amely listán az elmúlt tíz év ötven legjobb könyve található. A listán magyar szerzők művei szerepelnek.1. Banyó Péter: Friss tinta!, 2. Varró Dániel: Túl a Maszat-hegyen, 3. Kiss Ottó: Csillagszedő Márió, 4. Berg Judit: Rumini, 5. Darvasi László: Trapiti, 6. Kovács András Ferenc: Hajnali csillag peremén, 7. Bagossy László: A sötétben látó tündér, 8. Békés Pál: A Bölcs Hiánypótló, 9. Boldizsár Ildikó: Királylány születik, 10. Kukorelly Endre: Samunadrág.
Néhány éve Békés Pál e két történetével kísérleteztek is a Honvéd utcai általános iskolában, a Tüskevár helyett ezt adták fel kötelező olvasmánynak a diákoknak. Név nélkül nyilváníthatták ki tetszésüket a gyerekek és sokan azt írták: jobb, mint a Harry Potter! Ami ugye az angol írónő sorozatának világhírű sikerét tekintve, nem is rossz kritika. A gyerekek olyannyira szívesen olvasták a két könyvet, hogy szünetben bent ültek az osztályteremben és lapozgatták.
Wágner Zita szerint óriási a pedagógusok felelőssége, hogy mit adnak a diákok kezébe. – Bármire ki lehetne cserélni a kötelező és az ajánlott olvasmányokat, ám egy kezemen meg tudom számolni, hányan teszik ezt meg.
[caption id="" align="alignleft" width="334"] Fontos, hogy a gyermeknek minél többet olvassunk
[/caption]
Igaz: ehhez el is kellene olvasni az új regényeket... Nemrég a Kisfaludy iskolások számoltak be arról: kötelező olvasmányként adta fel nekik a tanító néni Nógrádi Gábor Petepite című könyvét. Ahogy Wágner Zita mondta: ilyenkor repes a könyvtáros szíve.
Kiss Lajosné, a marcali Noszlopy általános iskola nyugdíjas magyar tanára szerint is akad néhány olyan klasszikus történet, amelyik a mai gyerekek számára már egyszerűen nem életszerű, szinte elképzelhetetlen. Azt például, hogy a Pál utcai fiúkban rágják a gittet, nem értik a gyerekek, az Egri csillagokban pedig Gárdonyi ahogy hosszasan leírja a törökök öltözékét, harci eszközeit, az a mai gyerekeknek, akik manapság tévén, felgyorsult képsorozatok kereszttüzében nőnek fel, egyáltalán nem érdekes. Pedig a pedagógusok egyik legfontosabb feladata lenne megszerettetni az olvasást a gyerekekkel.
1. Banyó Péter: Friss tinta!, 2. Varró Dániel: Túl a Maszat-hegyen, 3. Kiss Ottó: Csillagszedő Márió, 4. Berg Judit: Rumini, 5. Darvasi László: Trapiti, 6. Kovács András Ferenc: Hajnali csillag peremén, 7. Bagossy László: A sötétben látó tündér, 8. Békés Pál: A Bölcs Hiánypótló, 9. Boldizsár Ildikó: Királylány születik, 10. Kukorelly Endre: Samunadrág. A gyerekek szívesen olvasnak ismeretterjesztő folyóiratokat Fontos, hogy a gyermeknek minél többet olvassunk -->