2021.01.06. 14:18
A Moderna vakcinája is zöld utat kapott Európában
Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) forgalmazásra ajánlotta szerdán az Európai Unióban az amerikai Moderna gyógyszeripari vállalat új típusú koronavírus elleni oltóanyagát, amely nem sokkal később az Európai Bizottságtól is megkapta az engedélyt, így megkezdődhet a tömeges használata.
(FILES) In this file photo taken on December 24, 2020 a person unpacks a special refrigerated box of Moderna Covid-19 at the East Boston Neighborhood Health Center (EBNHC) in Boston, Massachusetts. - A Washington law student ended up getting more than just groceries during a recent supermarket trip, after randomly receiving a Covid-19 vaccination. David MacMillan and his friend were at a Giant Food store in the US capital last week and were surprised when a worker in the supermarket's pharmacy section offered them each a shot. (Photo by Joseph Prezioso / AFP)
Forrás: AFP
Fotó: Joseph Prezioso
Ezzel a Moderna oltóanyaga lett a második a Pfizer-BioNTech után, amelyik forgalmazási engedélyt kapott az Európai Unióban.
Az amszterdami székhelyű EMA december 21-én ajánlotta forgalmazásra az amerikai Pfizer gyógyszergyár és német partnere, a BioNTech által kifejlesztett vakcinát, amelyet karácsony óta alkalmaznak az uniós tagállamokban.
A gyógyszerügynökség engedélyét követően néhány órával az Európai Bizottság is feltételes forgalombahozatali engedélyt adott az amerikai Moderna gyógyszeripari vállalat által az új típusú koronavírus ellen kifejlesztett oltóanyagának; így a vakcina tömeges alkalmazása megkezdődhet az Európai Unióban.
A Moderna mRNA-1273 néven ismert oltóanyaga lehet tehát a második, amely feltételes forgalombahelyezési engedélyt kaphat az EU-ban.
A Moderna hétfőn jelentette be, hogy legalább 600 millió adag védőoltást állít elő 2021-ben, 100 millió adaggal többet, mint amennyit korábban tervezett.
A cég jelenleg dolgozik a beruházásokon és hiteleken, hogy egymilliárd adagra bővítse a kapacitását.
A vállalat közölte azt is, hogy egy 200 millió adagra vonatkozó szerződés keretében már 18 millió adag vakcinát szállított az Egyesült Államok kormányának. A kanadai kormánnyal 40 millió adag szállításáról kötött szerződést. A vakcina alkalmazását hétfőn Izrael is engedélyezte.
Mostanáig egyetlen más oltóanyaggyártó sem kért hivatalosan forgalombahozatali engedélyt az EMA-tól. A folyamat felgyorsítása érdekében az EMA ennek ellenére megkezdte a Johnson and Johnson és az AstraZeneca által előállított oltóanyagok folyamatos értékelését.
Az EMA a múlt héten tájékoztatott arról, hogy noha Nagy-Britanniában már engedélyezték az AstraSeneca brit gyógyszergyár és az Oxfordi Egyetem koronavírus elleni készítményét, nem valószínű, hogy januárban megkapja az ajánlást az Európai Unióban.
Emer Cooke, az EMA ügyvezető igazgatója a hétfői sajtótájékoztató keretében azt mondta, a Moderna vakcinája a második, amely lehetőséget kínál a jelenlegi vészhelyzet leküzdésére. Minden érintett erőfeszítéseinek és elkötelezettségének bizonyítéka, hogy a gyógyszerügynökség már a második pozitív ajánlást adhatja oltóanyag alkalmazásához a világjárvány megjelenése óra – tette hozzá.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a Twitteren közzétett üzenetében „jó hírnek” nevezte az EMA ajánlását, amely szavai szerint újabb oltóanyag európai alkalmazását teszi lehetővé Európában.
Az Európai Bizottság november végén hagyta jóvá a Moderna vállalattal kötött oltóanyag-beszerzéséről szóló szerződést, amely lehetővé teszi, hogy az Európai Unió az összes tagállama nevében első körben 80 millió adag oltóanyagot vásárolhat, és további 80 millió adagot igényelhet.
Ország-világ
- Orbán Balázs: tanuláskutató intézet alakult az MCC-ben
- Már huszonkétezer kamasz oltását kérték a szülők
- Áder János: az egyházak társadalmi jelenléte a járvány idején is eleven maradt
- Völner Pál mentelmi jogának felfüggesztését indítványozta a legfőbb ügyész
- V4-Franciaország csúcstalálkozót tartanak Budapesten