2020.08.17. 14:14
Otthonról vagy irodából? Hol tudunk hatékonyabban dolgozni?
Az internethasználat elterjedésével új munkakörök és új lehetőségek alakultak ki. 2020-ban már mindenkinek akad legalább egy olyan ismerőse, aki részmunkaidőben vagy akár heti 35-40 órában otthonról is dolgozhat.
Ha egy átlagember a távmunkára gondol, rögtön eszébe jut a végtelen szabadság, a főnöknélküliség gondolata és a könnyű munka-könnyű pénz mítosz. Tényleg akkora királyság a home office? Ezt a témát járjuk most körbe.
Az otthoni munkavégzési lehetőségek száma még elenyésző
Home office, work from home, remote work, telework. Ezekkel az angol kifejezésekkel nyomban találhatunk sok-sok külföldi weboldalt, ahol távmunkára keresnek munkaerőt.
Beszéljünk folyékonyan angolul, gyűjtsünk jó referenciákat egy adott közvetítőoldalon keresztül és máris több (tíz)ezer forintos órabérért dolgozhatunk. Persze szerencse is kell, mint mindenhez az életben. Ha viszont magyar szavakkal keresünk, mint távmunka, otthoni munkavégzés, kevesebb sikerrel járunk. Pipáljuk csak ki a „távmunka/otthoni munka” kategóriát a legnagyobb magyarországi állásportál részletes keresőjében, legfeljebb 100 nyitott pozíciót fogunk találni.
A közösségi médiában is fel-felbukkan olyan hirdetés és poszt, amiben a „távmunka” vagy az „otthoni munkavégzés” szavakat lehet olvasni, ilyenkor a legtöbb álláskereső tovább is görget, nem veszi komolyan a lehetőséget. Csalók mindig lesznek, és hiszékenyek is. Meg kell gondolni, mibe ugrunk bele!
A HR Portal cikke szerint „2017-ben a 15-64 éves dolgozók 2,5 százaléka használta ki rendszeresen az otthoni munkavégzés lehetőségét Magyarországon, míg például Hollandiában ez az arány 13,7 százalék. Az Uniós átlag 5,7 százalék.” Van még hova fejlődni.
Az egészséges és biztonságos munkafeltételek otthon is fontosak
Pedig még Magyarországon is akad olyan munkáltató, amelyik az otthoni munkavégzéshez hajlandó anyagi áldozatot hozni. Elkülönít egy keretet, amit az alkalmazott elkölthet, hogy biztonságban, nyugodt körülmények között és ergonomikus eszközökön végezhesse feladatait a munkavállaló. Igen, ritka az ilyen cég.
Számolniuk kell egyedi kiadásokkal azoknak, akiknek engedélyezett az otthoni munkavégzés, hogy kényelmes és egészségmegőrző munkaállomást tudjanak kialakítani maguknak. Ajánlott kiegészítőket beszerezni, például egy második monitort, vagy egy jó egeret egy szaküzletből. Ugyanakkor olcsóbb eszközöket az Aldi akciós újságból is kiszemelhetünk. Úgy kímélhetjük a magunk vagy munkaadónk pénztárcáját.
A változás állandó, a munka világa sem lehet kivétel
A COVID-19 terjedése 2020. márciusában jelentős változásokat hozott azon munkavállalók életében, akiknek a feladatok elvégzéséhez nem feltétlenül szükséges a munkahelyi jelenlét. Persze nem egy műtős, egy hentes, egy szemétszállító esetéről beszélünk (2020-ban még nem), hanem főként irodai alkalmazottakról.
Bizalmatlanok a magyar munkaadók? Sok vita és cikk szólt már arról, miért jó, miért nem jó a távoli munkavégzés. Ha meg akarjuk győzni főnökünket, hogy engedélyezzen heti egy-két nap home office-t, a Profession.hu cikke jó érveket hoz fel, amiket akár fel is használhatunk.
Minden éremnek két oldala van
Tényleg vágyunk arra, hogy magunkban legyünk és otthonról dolgozhassunk? Természetesen ennek is vannak napos- és árnyoldalai. Csak néhány példa a ránk leselkedő veszélyek közül:
Gondoljunk csak bele, milyen pozitív hozadéka van az irodai munkavégzésnek. A már barátokká vált kollégákkal munka után elmehetünk szórakozni, átbeszélhetjük a nap történéseit. Kimozdulunk otthonról, rendszer van a mindennapjainkban. Ha kérdésünk merül fel vagy megerősítést igénylünk egy munkafolyamat során, sokkal gyorsabban interakcióba léphetünk munkatársainkkal.
Természetesen van lehetőség a home office részleges bevezetésére is, csak heti egy-három napot otthonról dolgozni, így mindenki kipróbálhatja, neki való-e az otthoni munkavégzés. Arra mindenképpen jó, hogy ne kelljen egy nap szabadságot kivenni, ha óraolvasásra érkeznek a közművektől. Manapság csak rugalmasan lehet érvényesülni, legyünk nyitottak újításra a munka világában is!