2023.07.20. 06:00
Meteorit találta el a teraszán pihenő nőt
A titokzatos tárgyat elemezni fogják, hogy megállapítsák a pontos eredetét.
Forrás: Shutterstock
Fotó: Vadim Sadovski
Július 6-án egy nő egy barátjával beszélgetett a teraszán, mikor rázuhant egy fekete-szürke, utóbb meteoritként azonosított kő.
A balesetről először a Les Dernières Nouvelles d'Alsace számolt be. A The Weather Channel értesülései szerint a kő a nő bordáiba ütközött, s zúzódásokat hagyott maga után.
A megdöbbent sziesztázó először állatnak, talán denevérnek vélte, de a tárgy egy darab cementre hasonlított – kivéve, színtelen volt.
Földönkívüli eredetét dr. Thierry Rebmann geológus vizsgálata megerősítette.
A meteoritok olyan űrkőzetek, amelyek túlélik a Föld légkörén áthaladó utazásukat, és a földet érnek. Lehetnek sziklásak, fémesek vagy állhatnak a kettő kombinációjából. A legtöbb szétesik, amikor több tízezer kilométer per órás sebességgel átszáguld bolygónk légkörén.
A mostani vasból és szilíciumból álló meteorit nem ritka, az viszont rendkívül szokatlan, hogy embert talál el. Egy elemzés szerint egy halálos kimentelű ütközés esélye mindössze 1:250 000.
A leghíresebb egy 1954-es eset, mikor egy nőt Alabamában ütött meg meteorit, amely átszakította a háztetőt és a törzsébe csapódott.
Tavaly egy kutatócsoport úgy becsülte, hogy évente több mint 5000 tonna aszteroida és üstököspor hullik a Földre.
Az év elején meteorit becsapódott egy New Jersey-i ház tetejébe, 2021-ben pedig egy felhajtón landolt az angliai Cotswoldsban. 2013-ban egy méretes darab zuhant az oroszországi Cseljabinszk városára, ablakokat tört be, több százan megsérültek, de senki sem halt meg. A cseljabinszki volt az évszázad legnagyobb ismert meteoritja.
2020-ban kurdisztáni archívumban bukkantak olyan dokumentumokra, melyek szerint 1888-ban a lehulló meteorit megnyomorított egy embert, egy másikat pedig megölt.
A meteorithalál rendkívül ritka: állítólag évente 91 ember hal meg meteoritbalesetben. Legutóbb egy V. Kamaraj nevű buszsofőr Indiában halt meg meteoritcsapásban Natrampalliban még 2016-ban.
A lehullott meteoritok több milliárd évesek is lehetnek – azaz a Naprendszer kialakulásának idejére datálhatók –, és mint ilyenek, tudományos értéket képviselhetnek, s alkalmanként csinos összegekért el is árverezik őket.
Ne aggódjunk, valószínűleg nem fogunk meghalni egy meteorit miatt. Valószínűleg nem.
Digitália
- Akkor most utáljuk a karácsonyi videót?
- „Kérlek, halj meg!” – mi is megkérdeztük, miért adott ilyen tanácsot a chatbot egy egyetemistának
- Hogyan műt ez a robot csupán videókból tanulva úgy, mint az emberi orvosok?
- Ki hinné? Az első tömeges virtuális találkozót 1916-ban tartották
- Black Friday: még egy esetleges csalódás sem veszi el a magyarok vásárlási kedvét