2022.02.03. 11:30
A fiataloknak történelem az ötvenesek fiatalsága
A Hazafias Népfront kezdeményezésére 1984-85-ben országos mozgalom indult, hogy lefényképezzék minden település valamennyi házát a felszabadulás tiszteletére. A résztvevők érezték, hogy dokumentumértéke lesz a munkájuknak, de azt senki sem sejtette, hogy majdnem 40 év múltán kiállításon mutatják be a vidéki Magyarország akkori életét.
Fotó: Lang Robert Kaposvar
Kaposvár A felhíváshoz csatlakozott a Honismereti Szövetség is, amelynek elnöke akkor Kanyar József kaposvári levéltárigazgató volt. Ennek is köszönhetően maradt meg 80 somogyi település fotóanyaga a közgyűjteményben. Ebből válogatva rendezett most tematikus kiállítást a MNL Somogy Megyei Levéltára, hogy megmutassák, hova jártak dolgozni, hol laktak, és hogy töltötték a szabadidejüket a 80-as években az emberek.
Kisgyaláni lovaskocsi, a büssüi Petőfi utca látképe Trabanttal, a somogyszobi posta, a balatonberényi Gorkij üdülő, a pusztaszemesi Új Barázda MGTSZ kekszüzeme éppúgy feltűnik a képeken, mint egy barcsi Kádár-kocka ház baromfiudvarral. Akkoriban a vállalatok nemcsak munkahelyek voltak, hanem közösségek, s a képek bizonyítják, hogy szerelmek, emberi kapcsolatok szövődtek.
– A képek metszetei a sorsunknak, és mi a foglyai és a követei vagyunk a tájnak – mondta a megnyitón Bertalan Péter történész, a VERITAS Történetkutató Intézet tudományos főmunkatársa. – A fotók a nyugalmas 80-as évek hangulatát árasztják, de vihar előtti csend ez, mert a rendszerváltás követte. A múltat tisztelni kell, mert sok igazságot hordoz, de kérdés, hogy a fiatalok tisztelni fogják-e szüleik múltját. Meg kell tanítani a gyerekeknek, hogy ebben a korban mi volt rossz és mi volt jó, és a múltat nem kell szégyellni, mert a miénk.
Ezek a képek a mai fiataloknak már történelem, de a középkorúaknak a saját fiatalkorukat jelentik. A közelmúlt története mindig tanulságos, és a fotókon rendre feltűnnek a ma is megszokott helyszíneink. Ám a konszolidált Kádár-korszak pillanatképei elfedik, hogy a közgazdászok már tudták, a rendszer nem finanszírozható tovább. Akik azonban a képeken éppen szüretre készültek, ebből még nem sejtettek semmit, mert a családi költségvetések jól működtek, a gyárak és üzemek dolgoztak.
A kiállítást a kaposvári érmegyűjtők csoportja is segítette, a kor plakettjeit mutatták be, ezért köszönetet mondott Polgár Tamás levéltárigazgató, aki felhívta a figyelmet arra, ha valakinek van korabeli dokumentuma, fotója, amely értéket képvisel, hozza be és digitalizálják, így megmarad a családnak, de a levéltárat is gazdagítja.