2023.04.29. 11:00
A férfiak miatt fogy a népesség Magyarországon?
Az utóbbi évtizedekben vészesen hanyatlik a férfiak nemzőképessége.
Illusztráció: Shutterstock
Fotó: aslysun
A környezetszennyezés, a dohányzás, a herevisszér-tágulat, a cukorbetegség, a heredaganatok és az életkor befolyásolhatják leginkább a hímivarsejtek minőségét egy minden eddiginél átfogóbb elemzés szerint - közölte a Semmelweis Egyetem kedden az MTI-vel.
A kutatók csaknem 27 ezer tanulmányból kiindulva összegezték a spermiumok örökítőanyagának károsodását okozó legveszélyesebb tényezőket.
A szakemberek azt várták, hogy a hímivarsejtek minősége 40 éves kor után kezd jelentősen romlani, ám az elemzés kimutatta, hogy
50 éves kortól emelkedhet meghatározó mértékben a DNS-töredezettség, átlagosan 12,58 százalékkal.
Általában a 25 százalék alatti töredezettség tekinthető optimálisnak, e felett csökken a spontán fogamzás esélye, 50 százalékos érték fölött pedig a lombikprogram sikerének aránya is alacsonyabb.
Korábbi kutatásokra hivatkozva azt írták, hogy a nyugati, fejlett országokban átlagosan 6-ból 1 pár küzd meddőségi problémákkal, az okok pedig körülbelül 50-50 százalékban oszlanak meg a férfiak és a nők között.
Bár az utóbbi évtizedekben jelentősen csökkent a nem ismert eredetű meddőségek aránya, az esetek mintegy 30 százalékában még mindig nem találják az okokat
- írta a Semmelweis Egyetem, hozzátéve, szakemberek szerint a megelőzés is nagyon fontos: már a gyermektervezés időszakában érdemes életmódot váltani, például letenni a cigarettát, rendszeres fizikai aktivitást folytatni, egészségesebben táplálkozni.
Bulvár-celeb
- Hoppá! Titokban vette videóra párja Tóth Gabit
- Ezekre figyeljen, hogy ne bosszúság, hanem élvezet legyen a grillcsirkézés
- Komoly baj tünete lehet ez az apróságnak tűnő testi változás
- Hátborzongatóan furcsa eszközöket találtak a gízai piramisban
- 25 év után először állt fel és tette meg első lépéseit Sztanó Tamás