2021.02.17. 17:30
Elkezdődött a böjt, mutatjuk, mire figyeljen
Az évkör rendjében a magyar hagyományok szerint két hosszabb böjti időszak szerepelt a családok életében. A karácsonyt megelőző kisböjt és a húsvét előtti, negyvennapos nagyböjt. Utóbbi él talán napjainkban jobban a köztudatban. A keresztény egyházak Krisztus születéséhez vagy halálához kötik a böjtöt, ám a szokások ennél jóval régebbi időkre nyúlnak vissza.
Bulgur, vörös lencse, saláta és búzasikérből készült, húsnak látszó szejtánkocka. Ezeket a növényi étrendben nagy szerepet játszó élelmiszereket rakta tányérra Galló-Varga Zsuzsa, aki táplálkozása megváltoztatásának köszönheti egészségét.
– Egy komoly egészségügyi kihívással kellett szembenéznem, amelynek az orvosok sem találták meg a valódi okát. Íriszdiagnosztikán azonban kiderült, hogy az állati fehérjét nem megfelelően bontja a szervezetem – mesélte, mi indította el a változás útján.
– Azt éreztem, hogy fellélegeztem, újjászülettem. Hétről hétre egyre jobb eredményeket produkáltam a vizsgálatokon – mondta. – A mai társadalom táplálkozásában is látszik, mennyire elszakadtunk a természettől. Pedig célszerű volna a természet rendje szerint táplálkozni. Ezen kívül túl sok fehérjét fogyasztunk, pedig az elvárosiasodott életmódunk ezt nem kívánja meg – mondta Zsuzsa. Felidézte a régi korok szokásait, amelyben ugyan szalonnát ettek reggelire, ám a napi kaszálással és egyéb fizikai munkával energiává alakították a nehezebb ételeket.
– Mindennek meg volt az ideje. Télen zsírosabban étkeztek, tavasszal, a kikelettel megtisztították a szervezetüket. A negyvennapos böjt azért jó, mert sejtszinten frissülünk fel. Nemcsak testileg, hanem lelkileg is megújulhatunk, miközben önfegyelmet, önkontrollt és mértékletességet gyakorlunk magunkon, és ez fontosabb, mint maga a fogyás – mondta Zsuzsa, aki a hétköznapok során az ajurvédikus, egy ötezer évre visszanyúló élettudományos táplálkozást követi.
– Sokak számára ez a lemondásokkal teli étkezési forma már maga a böjt lenne, ám én is le tudok mondani nyalánkságokról – mondta Galló-Varga Zsuzsa, akinek életmódjában a természet körforgása, rendje adja az alapokat.
A pénzköltésben is tarthatunk szünetet
Ahogy életmódunk megváltozott, a böjt is új értelmet nyert a társadalomban. – A böjtnek csak úgy álljunk neki, ha egy önzetlen felajánlást teszünk. Nem szabad erőltetni, fontos a fokozatosság. Nem csak táplálkozással kapcsolatosan böjtölhetünk: tarthatunk egy kis digitális csendet is, negyven napig mellőzhetjük a felesleges kiadásokat, vagy a fokozatosságot betartva beiktathatjuk a rendszeres testmozgást a napjainkba. De már az is jó, ha reggelente megiszunk három deci citromos, langyos vizet, ami nagyon jól méregtelenít – mondta, aki jóga-oktatóként mindezt fontosnak tartja. Kiemelte annak jelentőségét is, hogy ha ismerjük saját szervezetünk működését, figyelünk annak változásaira, könnyebb a táplálkozás segítségével megteremteni egészségünket.
Fotó: Muzslay Péter