2021.06.02. 11:30
Csupa élet, erő, egészség a somogyi tej
Kedden ünnepeltük a tej világnapját, a Tej Terméktanács ennek kapcsán négy napos online bajnokságot indított. Somogyi szakemberek arra hívták fel a figyelmet, hogy igaz a mondás: a tej élet, erő, egészség. Keserédes a világnap: létfontosságú tápláléka az embernek, mégis elsőként – olykor kényszerből – mondunk le róla.
Fotó: Muzslay P.
Kedden ünnepeltük a tej világnapját, melynek kapcsán a somogyi szakemberek arra hívták fel a figyelmet, hogy a tejtermékekben optimális, jól emészthető formában van jelen a fehérje, a tejzsír és a tejcukor is.
– A friss, finom tej iránt töretlen a kereslet – mondta lapunknak Szalai Norbert somogyaszalói gazdálkodó. – A koronavírus-járvány alatt is folyamatosan vásárolták a házi tejet, a kaposvári piacon hetente nagyjából 500-600 litert adtunk el. Gazdaságukban 33 fejős tehénről és szaporulatáról gondoskodnak.
Szommer Gábor kaposvári élelmiszeripari mérnök, a Tej Terméktanács elnökségi tagja, aki egyben a tejüzem kereskedelmi vezetője azt mondta: az egészséges, tudatos táplálkozás valamennyi korosztálynak fontos, ám kiemelkedő jelentősége van a gyermekeknél.
– Szerintem ez a tej világnapjának fő üzenete – emelte ki. – S épp ezért érzem fontosnak, hogy segítsük, támogassuk a tejfogyasztás népszerűsítését. A tej és a különböző tejtermékek – szervezetünk első számú kalciumforrásaként – létfontosságú táplálékaink közé tartoznak. A jelenlegi hazai átlag napi 1,8 decis tejfogyasztás – a táplálkozási szakemberek véleménye szerint – kevés, egészségünk megőrzése miatt ideális mennyiség a fél liter lenne. A tejtermékekben optimális, jól emészthető formában van jelen a fehérje, a tejzsír, a tejcukor és a kalcium hasznosulásához szükséges D-vitamin. Minden olyan termék, ami valódi tejből készül, jelentős A-, B1- és B12-vitamin-forrás, ezen kívül a foszfor, a magnézium és a cink is megtalálható benne. Szommer Gábor szerint örömteli lenne, ha a következő időszakban sikerülni tovább növelni a tej- és tejtermék-fogyasztást.
– Németországban, Franciaországban nagyjából háromszor annyi sajtot fogyasztanak átlagban fejenként, mint itthon – mondta. – Lemaradás mutatható ki a joghurt és a vaj felhasználásban is. Lényeges, hogy a gyermekek mindennap fogyasszanak tejet és tejterméket, s ehhez jó megoldás az iskolatejprogram. A tejüzemből négy megyében csaknem 350 iskolát látunk el, s a legtöbb tankerülettel megkötött szerződés 2024-ig szól. A tejen, kefiren, a natúr és gyümölcsös joghurton kívül sajtkrémet is szállítunk.
Kevés tej fogy, sok az allergiás
Azzal együtt, hogy fontos lenne természetes, hazai alapanyagokat fogyasztani, nem szabad megfeledkezni azokról sem, akik egész egyszerűen nem fogyaszthatják a tejtermékeket érzékenység miatt. A laktózérzékenység becslések szerint a felnőtt magyar lakosság harmadát érinti, a gyerekek többsége is szenved ettől vagy a tejallergiától, de többségük három éves korára elnövi. Aki azonban nem egész életében oda kell, hogy figyeljen táplálkozására.
A tejallergia és a laktózérzékenység két teljesen különböző betegség. Utóbbi esetében a tejcukor lebontását végző laktázból kevesebb termelődik a szervezetben, s emiatt a laktóz nem tud felszívódni. Hasmenést, hányást, puffadást és hasi görcsöket is okozhat. A tejallergiások az állati eredetű tejek fehérjéire érzékenyek, ezek bevitele az immunrendszert védekezésre készteti. Nagyon súlyos tüneteket okozhat például a tehéntej fogyasztása náluk, emésztőszervi panaszokon kívül, légúti problémák is jelentkezhetnek, de asztma vagy ekcéma is kialakulhat.