3 órája
Mézes reggelivel várták a toldis diákokat – édes élet a Zselic aranyával
Belekóstolhattak a legfinomabb zselici nektárokba a toldis diákok péntek reggel. Hagyományosan a Toldi tagiskolában indította útjára Mézes reggeli programsorozatát a Zselici Méhészegyesület.
Fotó: Lang Róbert
Hárs- és akácmézet is kóstolhattak a gyerekek péntek reggel a Toldi Tagiskolában. Az alsósokat a tantermekben várta vajas-mézes kenyér reggelire, a felsősök pedig az aulában reggeliztek.
Akácmézet kóstoltam, de a hársot is nagyon szeretem, különleges íze van, mondta Jani Janka ötödik B. osztályos tanuló. – Én is akácmézet kóstoltam és nagyon szeretem a mézet, de csak akkor eszek mézet, ha beteg vagyok, mondta Janka osztálytársa Horváth Hanna Luca.
– Mi épp akácmézet eszünk, nekem nagyon ízlik, de ritkán eszek mézet, mert nekem túl édes, mondta Sebestyén Zorka.
A fiatalok haza is vihették a mézet, az alsósok ugyanis egy kis tasak mézet kaptak ajándékba, amelyből akár szüleiket és testvérüket is megkínálhatták. A felsősöknek egy mézes kitűzőt hoztak a méhészek a különleges programra.
– Szeretnénk a hungarikum magyar mézeket népszerűsíteni, az akácot és a zselici hársot, mondta Mészáros János, a Zselici Méhészegyesület elnöke a rendezvényen. A hársméz nekünk jellegzetes fajtaméz, itt a Zselicben. Ezért ezt szeretnénk a továbbiakban is népszerűsíteni, ismerve a jelenlegi mézpiacot, tette hozzá. Utalva arra, hogy az olcsó és silány, méznek aligha nevezhető termékek az európai piacon nem tesznek jót a magyar méznek. Ezért is igyekeznek a méhészek felhívni a fogyasztók figyelmét arra, hogy mézet csak hazait és lehetőleg termelőtől vásároljanak.
Egészség üvegbe zárva
– A mézeknek azonkívül, hogy édesítőként használjuk van egy gyógyító hatásuk, amely miatt különösen fontos a táplálkozásunkban, hívta fel a gyerekek figyelmét Mészáros János. Antioxidánsokban gazdag: A méz különféle antioxidánsokat tartalmaz, például flavonoidokat és fenolos vegyületeket, amelyek segíthetnek a szabad gyökök semlegesítésében, ezáltal támogathatják a sejtek védelmét és az öregedési folyamatok lassítását.
A méz természetes antibakteriális hatással rendelkezik, különösen a manuka méz, amelyről számos kutatás kimutatta, hogy képes leküzdeni bizonyos baktériumokat és fertőzéseket. A nektár segíthet enyhíteni a gyomorpanaszokat, például a refluxot, és elősegítheti a bélflóra egyensúlyát. Emellett, mivel gyorsan felszívódó cukrokat tartalmaz, könnyen emészthető és jó energiaforrás. De éppen ezért kalóriadús is, amely miatt érdemes mértékkel fogyasztani.
A méz nyugtató hatású is lehet a torokra, és enyhítheti a köhögést, ezért gyakran ajánlják a megfázásos tünetek enyhítésére.
Zselici méz és zeneszó is édesítette a toldisok reggelijét
Fotók: Lang RóbertA Zselic aranya a hársméz
Hazánk méztermelés szempontjából Európában is fontos szerepet tölt be. Az ország méztermelése évente 20-30 ezer tonna között mozog.
Somogy megyében is jelentős országos viszonylatban a méztermelés köszönhetően a gazdag növényzetnek és a kedvező klimatikus viszonyoknak. A méhészeti üzemek száma mintegy 3 ezerre tehető és Somogyban több tízezer méhcsaláddal dolgoznak a szakemberek.
A Zselicben több száz éve foglalkoznak a méhészek az ezüsthársból nyert nektárral, amely 2023-ban került be a Nemzeti Értéktárba.