Szabadon és vadon

4 órája

Visszatért a vadonba Szerénke, a mentett vadmacska

Újra a természet lágy ölén élheti mindennapjai Szerénke, a mentett vadmacska, akit csütörtökön engedtek szabadon Petesmalomban.

Koszorus Rita

Ugyanott engedték szabadon Szerénkét, ahol júniusban megtalálták, a Petesmalmi Vidrapark bejáratától nem messze. Akkor két 4-5 hetes nőstényt és egy kandúrt vittek a Budakeszi Vadaspark mentőhelyére, ahol a genetikai vizsgálaton estek át. Kiderült, hogy a három vadcica, Szerénke, Lukrécia és Merlin édes testvér és tiszta vérű vadmacska. 

szerénke vadmacska
Szerénke és két testvére, Merlin és Lukrécia júniusban költözött a Budakeszi Vadasparkba Fotó: MW

Vadak maradhattak

Megkezdődött a macskák külső- belső élősködőinek irtása és megkapták az egyedi azonosítójukat, valamint a nevüket: Merlin, Szerénke és Lukrécia. A kölykök nevelése és repatriációs folyamata a Vadaspark, emberektől elszeparált mentőhelyén zajlott, ahol csak az etetések és a takarítás idejére találkoztak az őket ellátó gondozójukkal. A három vadmacska közösen nevelkedett, így sok természetes viselkedésformát tudtak begyakorolni egymással, közölte a vadaspark. A folyamatnak köszönhetően a macskák nem csak génjeikben maradtak vadak, amely feltétele a természetben való túléléshez. 

Szerénke visszatért a természetbe! 

Az elárvult vadmacskák maguk vadásznak táplálékukra, így a szakemberek októberében megkezdték az állatok természetbe való visszaszoktatását. A család tagjait két különböző módszerrel engedik vissza természetes élőhelyükre: Merlint és Lukréciát az úgy nevezett puha elengedési módszerrel, amelyre a tervek szerint jövő tavasszal kerül sor. A Budakeszi Vadaspark a nyár végén ugyanezzel a módszerrel repatriált egy nőstény vadmacskát, Szaffit, aki már túl van, a szakemberek által kritikusnak nevezett, 100 napos kint léten. 

A harmadik vadmacskát, Szerénkét durva elengedéssel adták vissza a természetnek Petesmalomban. A petesmalmi környezet különösen kedvező a vadmacskák számára, mert a faj az ilyen mozaikos területet kedveli, ahol búvóhelyet találhat. Szerénke, nevéhez hűen, nagyon óvatosan közelített a szabadság felé, nem kapott nyomkövetőt, így csak remélhetjük, hogy vadmacska lévén feltalálja magát a vadonban. – Az lenne a praktikus, ha jeladó kerülne a nyakukba, mert akkor követni lehetne, hogyan boldogulnak a szabadban. Ez azért is érdekes, mert eddig ember biztosította neki a táplálékot. Az viszont szerencsés, hogy a megtalálás helyéhez közel engedik el, így nagy valószínűséggel a genetikailag megegyező populációba kerül vissza az állat, mondta Lanszki József, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE)  Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézet egyetemi tanára. A professzor hozzátette: a vadmacska rendkívül ritka faj, amelyhez nagyban hozzájárul az is, hogy szűkül az élőhelye. – Az viszont nagyon jó, hogy ilyenkor novemberben történt az elengedés, mert van esélye megtanulni a táplálékszerzést, fogalmazott Lanszki József. 

Hibrid macskák 

A faj azért is van veszélyben, mert gyakran előfordul, hogy házi macskával párosodnak egyedei és úgynevezett hibrid macskák születnek. Ráadásul a vadmacskák védtelenek a házi macskák betegségeivel szemben, ez azért probléma, mert sokszor szabadon járnak úgy, hogy nincsenek ivartalanítva, oltva. 

Folyamatosan csökken a létszám

A vadmacska Magyarországon 1974 óta védett állat, Európa egyik legkevésbé ismert és legveszélyeztetettebb ragadozója. A faj 1987-es felmérése óta a populációban és elterjedésében csökkenést figyeltek meg. Az állatot veszélyeztető tényezők: az erdők feldarabolódása és bolygatása, a házi macskákkal történő hibridizáció, a táplálékért és az élőhelyért folytatott verseny, valamint a kivadult macskák által terjesztett betegségek. 
A Vadmacska Fajmegőrzési Program eredményeként, a védett faj a társadalomban is egyre nagyobb figyelmet kap. Az idei évben a vadmacska lett az év emlős állata. A Budakeszi Vadaspark holisztikus szemlélettel védi a fajt, amely kiterjed az edukáció mellett, a gondozás és kutatás területeire is.

  •  A Budakeszi Vadaspark 2022 óta rendelkezik a fokozottan védett vadmacskára szóló kutatási engedéllyel, emellett megfelelő szakmai tudás, tapasztalat, tárgyi feltételek és állatgondozói gárda is rendelkezésre áll, így kaphatták meg a szükséges gondoskodást a mentett kölykök.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában