2021.01.29. 15:34
Tűzoltóautó-gyártás után a hadiiparba is beszáll Kaposvár
Kaposvárnak is fontos szerepe lesz a magyarországi hadiipar fejlesztésében, hangsúlyozta Palkovics László innovációs és technológiai miniszter, pénteken a kaposvári BM Heros gyárban tartott sajtótájékoztatón. A politikus ezt megelőzően Szita Károly polgármesterrel és Gelencsér Attila országgyűlési képviselővel is tárgyalt a megyeszékhely fejlesztéseiről.
A Rheinmetall Hungary Zrt. – melyet a magyar állam és egy német cég hozott létre – Zalaegerszeg után a második telephelyét Kaposváron építi majd fel. Az üzem gumikerekes harci járművek gyártásával és fejlesztésével foglalkozik. Palkovics László kiemelte: a gyárban évente körülbelül száz harci járművet tudnak majd legyártani, ami a hadiipar területén jelentős.
Az innovációs és technológiai miniszter arról is beszélt, hogy az uniós helyreállítási alapból több mint 1500 milliárd forint jut felsőoktatásra a következő években.
Palkovics László hangsúlyozta: az egyetem környéki innovációs ökoszisztéma építésére, valamint az egyetem és a technikumi rendszer közötti átmenet erősítésére fordítják az összeget. – Magyarország az elmúlt években, arányait tekintve, ilyen mennyiségű forrást egyetem fejlesztésre eddig még nem költött el – fogalmazott a politikus. – Csak azért, hogy érzékeljük a különbséget, az Európai Uniós alapokból az elmúlt időszakban nagyjából 370-380 milliárd forintot fordítottunk egyetemekre és kutatásra, most csak a helyreállítási alapból négyszer annyit – tette hozzá.
Szita Károly, Kaposvár polgármestere a tájékoztatón elmondta: egész nap különféle fejlesztési tervekről tárgyaltak és mindazt, amit elképzeltek, eredménnyel zárták. – Kaposvár és környékének a 21. századi újraiparosítási programjáról is szó volt – fogalmazott a város vezetője. – Ennek célja, hogy a városban és a környékén élők mindenki dolgozhasson, aki akar, magasabbak legyen a munkabérek. Ez úgy érhető csak el természetesen, ha olyan tudás és technológia jön Kaposvárra, amely képes is kitermelni ezeket a béreket.
– Az egyik ilyen a gépipar – folytatta Szita Károly. – Ezen belül pedig, ha figyelembe vesszük Kaposváron a katonai hagyományokat, akkor a hadiipari fejlesztés lehet az egyik stratégia pont. A másik kitörési lehetőség az élelmiszergazdaság, hiszen ez jellemző Kaposvárra és az egész megyére is. A harmadik pedig a zöldipar, amelynek részesei szeretnénk lenni, ezeknek részben már le is tettük az alapjait – hangsúlyozta Szita Károly.