2022.09.14. 08:56
Két év alatt nyolcszorosára drágult a műtrágya, sok gazda hitelből vásárol
Több helyen végeztek már a napraforgó betakarításával és már kezdik az őszi talaj-előkészítést, amelyhez szükség van műtrágyára. Vagyis csak volna, mert egyes kereskedőknél hiány van belőle, akiknél pedig van, ott tonnáját 400 ezer forint felett adják, ráadásul további drágulásra kell még számítani.
Fotó: Lang Róbert
Átlagosan 6,6 tonna búzát takarított be hektáronként a Magyaratádi Barátság Szövetkezet. A napokban végeztek a napraforgóval is, hektáronként 3,6 tonna terményt arattak le. Még a kukorica van vissza és már kezdik az őszi talaj-előkészítést. – Árpát vetünk, szerencsére van még műtrágyánk, tonnáját 400 ezer forintért szereztük be – mondta Lackovics Sándor, a szövetkezet elnöke. – Most beszerezhető a pétisó, de folyamatosan nő az ára, közben pedig a termények felvásárlási ára csökken.
– 8,6-os volt a napraforgó nedvességtartalma, nagy többletköltséggel jár a szárítása, emiatt csak a napokban állunk neki a betakarításának – mondta Udvaros Zoltán, látrányi gazdálkodó. Gyenge a termésátlag a Balaton térségében, az aszály miatt nagy a kiesés. Ősszel rozsot, tritikálét és búzát fognak vetni. – 407 ezer forintért vettük a műtrágya tonnáját, ez őrületes költség. Sok gazda hitelből vásárol be. Nekünk is kellene még, de inkább olyan növényeket vetünk, amelyeknek kevesebb a pétisóigénye. Csökkentjük a kukorica és a napraforgó vetésterületét – mondta a gazdálkodó.
– Nem lehet szerves trágyával kiváltani a műtrágyát – mondta Tóth István növényvédelmi szakmérnök. – Szükség van a foszforra és káliumra, különben a jövő évi termés jelentősen csökken. A modern szántóföldi növényfajták igénylik a tápanyagot.
Kell a drága is
Két év alatt nyolcszorosára drágult a műtrágya. Tavasszal még tonnáját 250 ezer forintért adták, most 400 ezer fölé emelkedett az ára. – Ahogy megrendeltük, rögtön meg is van a gazdája – mondta Hanyecz Imre, a kaposvári MG Produkt Kft. ügyvezető igazgatója. – Nem könnyű hozzájutni a műtrágyához. A svájci cégcsoportjukhoz tartozó marosvásárhelyi műtárgyagyár a magas gázárak miatt hónapok óta nem működik.
Fotó: Lang R.