2023.08.29. 18:17
Öt extra tipp a kiskertekbe az ÖMKI-től a biológiai sokféleség támogatására
A háztáji művelés során rajtunk múlik, mennyi teret adunk az élővilágnak: a beporzóknak, a talajéletnek, vagy éppen a termesztett növények sokszínűségének.
- Kezdd kicsiben, NEVELD NAGYRA növényvédelmi sorozat
Miként érdemes belevágni a vegyszermentes kertészkedésbe? Az ÖMKi legújabb videósorozata az ökológiai növényvédelem praktikáiba kalauzolja a nézőket.
- Hagyd magad behálózni: csatlakozz a Pók-Hálóhoz!
A hazai kertek biológiai sokszínűségének feltérképezésére indult el a Pók-Háló – egy önkéntes alapon működő közösségi kutatás –, ahol a pókok megfigyelésével aktívan hozzájárulhatsz a kertek biológiai sokféleségét feltérképező tudásbázis bővítéséhez.
- Minden a talajjal kezdődik
A talaj állapota – akár termeltek benne korábban, akár nem, füvesítve volt, vagy csak természetes vegetáció borította – gyakran kemény, rögös, nehezen művelhető, alacsony szervesanyag- és tápanyagtartalmú. Hogyan lehet az ilyen talajból termékeny, egészséges termőföldet varázsolni? Nézd meg az ÖMKi legújabb videóját!
- Próbáld ki az ősgabona liszteket!
Bár az áruházak polcain még nem találkozunk nap mint nap ősgabona lisztekkel, érdemes kicsit körülnézni, mert az ősbúzák a bennük nagy mennyiségben jelenlévő bioaktív vegyületeknek köszönhetően kedvező élettani tulajdonságokkal rendelkeznek. Az ÖMKi ősgabona kutatása kapcsán kipróbált receptjeivel érdekes és egészséges finomságokat süthetsz belőlük.
- Válaszd a tájfajtákat!
A tájfajták természetes és emberi szelekció útján, hosszú idő alatt létrejött, változatos növényfajták, melyek sokszínűségüknek köszönhetően kiemelkedő alkalmazkodóképességgel rendelkeznek, ezáltal ellenállóbbak a klímaváltozás hatásaival szemben. Ültetésük segíti agrárörökségünk megőrzését, különleges zamatuk pedig új ízt hoz a mindennapi étkezésünkbe. Legközelebb ültess te is ÖMKi tájfajta paradicsomokat!