2024.03.06. 19:08
Naponta tízezrével ontja a homokzsákot a bolhói üzem
Homokzsákvarró üzemet adtak át Bolhón szerdán. A Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság (DDVIZIG) gyárában naponta több tízezer zsákot tudnak elkészíteni. Bencs Zoltán, a DDVIZIG igazgatója az eseményen elmondta, nagy szükség van a zsákokra, mert volt olyan tízéves időszak a vízügyi ágazatban, amikor csaknem 30 millió homokzsákot kellett felhasználni.
Kínából vásárolta meg a vízügy azt a zsákvarrógépet, mellyel szerdán elkezdték gyártani az ár- és belvízvédelemhez szükséges homokzsákokat Bolhón. Az eszközzel egy műszakban nagyjából 16 ezer zsákot tudnak készíteni. Ezt azt jelenti, hogy három műszakos munkarendben majdnem 50 ezret lehet gyártani. Bencs Zoltán, a DDVIZIG igazgatója elmondta, ha az országban bárhol szükség van homokzsákokra, 24 órán belül biztosítani tudják.
A zsákvarró üzemet az egykori határőr laktanyából alakították ki a vízügyesek. A dél-dunántúli igazgatóságnak Somogyban és Baranyában csaknem ötven telephelye van, azonban nem rendelkeztek olyannal, ahol meg tudták volna valósítani az üzemet, ezért esett a választás Bolhóra.
– Ez volt az egyik indíttatás, a másik pedig, hogy hol van olyan munkaerő, akiket be lehet vonni a gyártásba – emelte ki Bencs Zoltán. – Az üzemet a közfoglalkoztatási mintaprogram keretében kezdtük el felújítani. A kollégákat is ebben a programban alkalmaztuk először, de szerdától öt embert felvettünk az állományba és mostantól a vízügyi igazgatóság alkalmazásában dolgoznak – emelte ki az igazgató.
A beruházásra a közfoglalkoztatási mintaprogram első ütemében 94 millió forintot költött el a vízügy, és a saját költségvetésükből is jelentős összeget tettek hozzá. Az alapanyagra majdnem 40 milliót fordítottak és a szállításhoz szükséges teherautót is több mint 20 millió forintért vásárolták meg. A bolhói üzemben március elejétől ismét dolgoznak közfoglalkoztatottak, mely programnak a keretösszege hasonló az előző programéval.
Így készülnek a homokszákok a bolhói üzemben
Fotók: Lang RóbertBencs Zoltán elmondta, hogy Magyarországon található 12 vízügyi igazgatóság közül csak nekik van homokzsákvarró üzemük. Ez azt is jelenti, hogy baj esetén az egész országnak tudnak segíteni a bolhóiak. A DDVIZIG igazgatója hozzátette, jó kapcsolatot ápolnak a horvát, a szlovén és a román vízügyi szervekkel is, ezért ha szükséges, akkor a határ menti országokat is tudják zsákokkal támogatni.
Önállóságot teremtettek a vízügyesek
Réthy Pál, a Belügyminisztérium közfoglalkoztatási és vízügyi helyettes államtitkára az eseményen elmondta: a rendszerváltozást követően, miután a magyar honvédségnél leépítették a létszámot, nagyon sok honvédségi és határőrségi ingatlan gazdátlan lett, vagy maradt az államnál funkció nélkül. Ezért is nagy öröm, hogy a vízügy vagyonkezelésbe vette a bolhói területet. Réthy Pál kiemelte, az Országos Vízügyi Főigazgatóságnak különböző fajta zsákokból összesen több mint 6,8 millió van készleten jelenleg.
Egy-egy árvízi eseménynél azonban ez a szám kevésnek bizonyulhat. A helyettes államtitkár hozzátette, a 2010-es árvíz idején 8,5 millió homokzsákot kellett felhasználni, ezért is fontos, hogy önellátó legyen a vízügy. A homokzsákvarró üzem átadásán részt vett Biró Norbert, a Somogy vármegyei közgyűlés elnöke, valamint Nagy Csaba baranyai országgyűlési képviselő, a Dél-dunántúli Területi Vízgazdálkodási Tanács elnöke is.