A szállítás, raktározás a legjövedelmezőbb

2024.08.01. 08:54

Azt fizetik meg ma a legjobban, aki szinte állandóan úton van

A legrosszabbul teljesítő vármegyékben is átlépte a 300 ezer forintot a havi nettó átlagfizetés, míg Budapesten a félmillió forintot is meghaladta 2024 első negyedévben. A Pénzcentrum a Központi Statisztikai Hivatal adatait alapul véve összeállította, hogy vármegyénként melyek a legjobban és a legrosszabbul fizetett foglalkozási ágak, szakmák jelenleg. Somogyban a szállítás, raktározás volt a legjövedelmezőbb.

Kovács Gábor László

Fotó: Lang Róbert

Kaszó kisközség, a népessége tíz évvel ezelőtt száz lélekszám alá csökkent. A legnagyobb foglalkoztató a Kaszó Zrt. a környéken, ám meglepő módon az itt élők közül csupán alig néhányan dolgoznak az erdőgazdaságnál, a falu többi lakója ugyanis már nyugdíjas, felelte érdeklődésünkre Hajdu Tibor polgármester. Vadászati kisegítőként dolgoznak, és az erdőápolásban tevékenykednek, gyakran látni őket traktorosként vagy a kerítést javítják a területen. Az erdészeti munkás nem a legjobban fizető szakma, nem veti fel őket a pénz, de nem is panaszkodnak, mondta. 
Én még nem láttam olyan dolgozót, aki elégedett lett volna 

Gadányban sem jobb a helyzet. – Én még nem láttam olyan dolgozót, aki elégedett lett volna – felelte érdeklődésünkre Ősz János, Gadány polgármestere. – Az utóbbi években a foglalkoztatottság nőtt a faluban. Általában a közeli Marcali üzemeiben helyezkednek el a keresőképes gadányiak, többnyire minimálbéren. Előfordul, hogy néhányan pár hónapos alkalmi munkára külföldön kapnak állást, volt, aki még Szlovákiába is elutazott munkáért. 

2017 óta a kötelezően előírtnál minden évben magasabb mértékben emelkedtek a fizetések a Kaposvári Villamossági Gyárban. 2023-ban átlag 21,5 százalékot emeltek, az idén 10 százalékot. Az itteni 450 ezres bruttó átlagbér ugyan mintegy 20 százalékkal alatta marad az országosnak, de figyelembe kell venni, hogy a 340 dolgozójuk közül 120 ember betanított munkás, felelte kérdésünkre Szalai Gyula ügyvezető. Inflációs bónuszt, rezsibónuszt hagynak a dolgozóiknál, növelve a jövedelmüket. 2023-tól hűségbónuszt is bevezettek alkalmazottaiknak, ami 2, illetve 4 százalékot jelent a cégnél eltöltött évek alapján. 

A Kometa a folyamatosan növekvő forgalmához emeli a dolgozói számát, mintegy ezer embert foglalkoztatnak jelenleg, közölte Prohászka Balázs, a cég helyettes ügyvezetője. Egy húsipari tapasztalattal rendelkező és jól dolgozó munkavállaló 2600–3550 forintos órabért kap a 1874 forintos garantált bérminimummal (szakmunkás minimálbérrel) szemben; a szakképzetlen dolgozóik pedig a próbaidőt követően 2000 forintos órabérrel számolhatnak a minimális 1534 forintos helyett. Az elmúlt 5 évben a béreket folyamatosan 10 százalék felett növelték, sőt 20 százalék közelében és felette is volt éves béremelés – az elmúlt 3 évben az összes emelés már 57 százalékot ért el. Bevezették a 13. havi fizetésnek megfelelő juttatást is, és egyéb kedvezményeket. 

Országosan a legalacsonyabb havi nettó bért a Szabolcs-Szatmár-Beregben élők vihetik haza, 303 151 forintot. Somogyban 333 027, Baranyában 351 480, míg Győr-Moson-Sopron vármegyében 448 299 forint ez az összeg. A legjobban kereső szakmákban 2024 első negyedévében a szellemi munkák közül a legtöbbet Pest vármegyében a villamos­energia- és gázágazatban lehetett keresni havi nettó 851 490 forinttal. Somogyban a szállítás, raktározás volt a legjövedelmezőbb (552 744 forint). A legrosszabb fizetést az országban a Borsod-Abaúj-Zemplénben a humánegészségügyi, szociális ellátásban tevékenykedő fizikai munkavállalók kapták, havi nettó 116 133 forintot. Somogyban ugyanez a munka átlag 156 778 forintot ért. 

Területi eltéréssel a legmagasabb fizetéseket leginkább a hazai villamosenergia- és gázszolgáltatás, a bányászat és kőfejtés, illetve a feldolgozóipar dolgozói érdemelték ki. A legrosszabbul keresők a humán­egészségügyi, szociális ellátás, az oktatás, illetve a szálláshely, vendéglátás területén munkálkodnak. 

A szemétgyűjtők és utcaseprők keresete emelkedett legjobban, 25,63 százalékkal 

Az országban a legmagasabb havi bért tavaly a légforgalmi irányítók kapták, bruttó 2 671 807 forintot. Ha azt nézzük, hogy kinek emelkedett jobban a bére, szembetűnő, hogy a szemétgyűjtők és utcaseprők 25,63 százalékkal többet kerestek, a tavalyi átlagbérük bruttó 343 189 forint lett. Az erdészeti foglalkozásúak is 22,30 százalékos béremelést könyvelhettek el, így most bruttó 285 304 forint a havi bérük. Egy kubikos munkabére tavaly 196 251 forintról 239 399 forintra emelkedett átlagosan. 
 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában