2024.09.09. 11:24
Kevesebb tejet adnak a tehenek az aszály és a forró nyár miatt
A szokatlanul forró nyár miatt a tehenek kevesebb tejet adnak, és ennek hatása óhatatlanul megjelenik a piacon. A kevesebb tej és az aszály miatt begyűjthető kevés takarmány ahhoz vezet, hogy megindulnak a tejárak felfelé. A figyelmes vásárló óvatos, de határozott áremelkedést tapasztalhat a boltokban.
Fotó: Lang Róbert
A hőség miatt nincs rét, nincs legelő, a fű szinte kisült, bármerre nézünk. A somogyaszalói kis családi gazdálkodású tehenészetben 37 szarvasmarhát tartanak, közülük 27 fejőstehén. A szárazság odáig vezetett, hogy 40 százalékkal visszaesett náluk a tej mennyisége az utóbbi 2 hónap alatt. Mostanában naponta 150 liter tejet gyűjtenek, holott korábban 300 litert is adtak a tehenek, amikor még nem volt tikkasztó kánikula.
– Mi jó minőségű kukoricadarával etetjük az állatainkat, mert a tej minőségét tartjuk a legfontosabbnak – mondta Szalai Norbert, családi gazdálkodó. – Az idei kukoricatermés befolyásolja a takarmányárakat, és most siralmas a helyzet az aszály miatt. Hogy milyenek lesznek a tejárak, az attól is függ, hogy mennyi kukoricát hoznak be majd az ukránoktól, és milyen áron.
Szalai Norbert gazdasága tartja az árait, a házi, jó minőségű tejnek 300 forintba kerül litere. A Kaposvári Nagypiacon árusít a tejboltjuk.
A hatalmas kánikulában a tejtermelés visszaesik, legalább 10–15 százalékkal, mert hőstressz éri az állatokat. A piacra így ennyivel kevesebb tej érkezik, és a kiesés befolyásolja az árat, drágul a feldolgozott tej ára. A szentgáloskéri Agrária Zrt. összesen 750 szarvasmarhának, 380 tehénnek és a szaporulatnak ad otthont.
– Több mint 50 éve vagyok a pályán, de ilyen forró, egybefüggő hőhullámokkal járó júliust és augusztust még nem tapasztaltam, mint az idei – mondta Pásztohy András, az Agrária Zrt. vezérigazgatója. – Ritkaság, hogy még augusztus végén is 35 fok legyen. Bármennyire is megteszünk mindent a tehenek hőérzetének csökkentésére, párásítóval és ventilációval látjuk el az istállókat, de teljesen nem lehet kiküszöbölni azt, hogy a tejhozam ilyenkor visszaessen.
Aggasztó jelenségek a tejpiacon
A szentgáloskéri Agrária Zrt. vezérigazgatója arról is beszélt lapunknak, hogy a tejtermelés nagyságrendje csökken, és ez befolyásolja a piaci árakat. – Jelenleg 170–175 forint a felvásárlási ára a szentgáloskéri tej literének, és ezt a körülményekhez képest elfogadható árnak tartjuk – tette hozzá Pásztohy András.
Aggasztó jelenségek mutatkoznak a tejpiacon, állapította meg a Világgazdaság a napokban. Nőtt az import mennyisége, ugyanakkor kilőtt az UHT-tej ára.
Itthon stagnált, az exportpiacokon pedig a tizedével emelkedett a nyerstej felvásárlási ára. Nyugtalanító, hogy minden tejtermék-kategóriában nőtt az import, miközben az UHT-tej fogyasztói ára egyik hónapról a másikra közel 25 százalékkal emelkedett. A tej és tejtermékek külkereskedelmi egyenlege továbbra is negatív, és 2022-höz viszonyítva már már nagy a különbség: az export 7 százalékkal alacsonyabb, az import pedig 21 százalékkal magasabb most, mint két éve.