2024.10.31. 13:55
Százmilliókból fejleszthetnek
Magyarország kormányának döntése értelmében 2025 januárjától új területfejlesztési program indul Versenyképes Járások Területfejlesztési Program néven.
Fotó: TIBOR KOVACS
Mayer Gábor, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium területfejlesztésért felelős államtitkára adott tájékoztatást Somogyban a vármegyei közigazgatás vezetőinek, az országgyűlési képviselőknek, a járási hivatalvezetőknek és az érintett polgármestereknek a Somogy Vármegyei Kormányhivatalban. Az államtitkár elmondta, hogy a program célja a központi és a vidéki térségek fejlettségi különbségeinek mérséklése, a vidék népességmegtartó erejének növelése.
A Magyar Falu és a TOP Plusz mellett fut majd az új, önálló program, amelynek a finanszírozása egy területfejlesztési alapból valósul meg. Ennek bázisa az iparűzési adó 2024-ről 2025-re várható növekményének egy része, ami várhatóan eléri a 65 milliárd forintot. A Versenyképes Járások Program márciusban induló pályázati időszakában elsősorban olyan, több települést érintő pályázatokat várnak, amelyek a közszolgáltatás- és gazdaságfejlesztés, valamint az elérhetőség javítását célozzák. A program fontos része, hogy a járások számára biztosítandó keretek felhasználásáról helyben döntsenek.
A tájékoztatón elhangzott, hogy minden járás akkora fejlesztési kerettel rendelkezik majd ebből az alapból, amekkora iparűzésiadó-növekménye befolyt a területfejlesztési alapba. Kettő kivétel van ez alól: azon járások köre, ahol a 250 millió forintot nem éri el a területfejlesztési alapba kerülő iparűzési adótöbblet – ez esetben kipótolják a forrást 250 millió forintra a területfejlesztési alapból. A vármegyeszékhelyeknél pedig, ha ez az összeg nem éri el az 500 millió forintot, szintén kiegészítik ezt az összeget. Előbbi 135, utóbbi 6 járást érint várhatóan, azaz a 141, alacsony gazdasági erővel rendelkező járás fejlesztési keretét emelik meg jelentősen a területfejlesztési alapból.
Aktívan érdeklődtek a polgármesterek
A találkozón jelen lévő polgármesterek közül többen aktívan érdeklődtek a program iránt, többek között az érdekegyeztető fórumok menetéről. Mayer Gábor elmondta, hogy egyszerű, gyors döntéshozatali rendszert terveznek létrehozni, amelyben előzetes javaslattevői szerepet kap a járási fejlesztési fórum, amelyben a kétezer fő feletti lélekszámú települések és a közös önkormányzati hivatalok székhelytelepüléseinek polgármesterei, valamint a vármegyei közgyűlés elnöke vesznek részt.
A települések terveit a fórum tagjai kétharmados döntésükkel javasolhatják támogatásra, tehát szükség lesz a települések együttműködésre és egyetértésére.