2024.11.11. 07:00
Nagy kockázatot jelent az aflatoxin, ezért nem veszik át a kukoricát – nehéz helyzetben a gazdák
Az egyik kaposvári agrárcég felfüggesztette a kukorica felvásárlását aflatoxin szennyezettség miatt, az Nemzeti Agrárgazdasági Kamara is közölte, hogy értékesítési problémák vannak: a leszerződött kukorica egy részét nehezen és alacsonyabb árral tudják csak teljesíteni a gazdák.
Vármegyei termelők is nehéz helyzetbe kerültek az aflatoxin szennyezettség miatt, így nehéz eladni a kukoricát. Vagyis el lehet, de csak nyomott áron. Érdeklődtünk a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalnál (Nébih), van-e tudomásuk toxin szennyezésről a vármegyében. Azt válaszolták a 2022-es aflatoxin szennyezéshez hasonló az elmúlt két évben nem volt. Pedig termelők is beszámoltak róla és az MG Produkt Kft. is felfüggesztette a kukoricával való kereskedését. Hanyecz Imre ügyvezető korábban elmondta, hogy idén a korábbihoz képest lényegesen nagyobb mennyiségű növényt érinthet a toxin-probléma.
Somogyi gazdálkodóktól tudjuk, hogy a felvásárlók gyorsteszttel győződnek meg róla, hogy a kukorica szennyezett, vagy sem. Kovács Melinda, kaposvári akadémikus kérdésünkre elmondta: a tesztek valóban alkalmasak arra, hogy az aflatoxin jelenlétét kimutassák a kukoricában. De pontos értékeket csak akkreditált labor vizsgálata tud adni.
Gomba okozza az aflatoxin szennyezést
Az aflatoxin szennyezést az Aspergillus penészgomba okozza, amely stressz hatására másodlagos anyagcserére tér át és úgynevezett mikotoxint termel, ilyen az aflatoxin. A stressz lehet a rossz raktározás, de az éghajlati körülmények extrém szélsőségessége is. Ez utóbbi magyarázhatja a mostani fertőzöttséget.
– Eddig is volt ilyen gomba, csak korábban nem termelt toxint – mondta el kérdésünkre Kovács Melinda, akadémikus a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) Kaposvári Campus professzora. Hozzátette: az extrém időjárási viszonyok között a szárazság okozta stressz tovább növekszik. Ezért várható, hogy a jövőben ez a probléma gyakrabban előfordul majd.
A mikotoxinokkal számos kutatás foglalkozik már, annyi azonban bizonyos, hogy elfogyasztva mennyiségüktől és a fogyasztás időtartamától függően mérgező hatást fejtenek ki, az állati és emberi szervezetben egyaránt. A központi idegrendszert károsítja, és emellett az immunrendszert is gyengíti. Mind az állategészségügyben, mind a humánegészségügyben nagy kockázatot jelent.
Kísérleteznek már az ellenálló fajtákon
Az aflatoxin szennyezés elsősorban a kukoricát érinti, amelyhez a termelőknek kell alkalmazkodniuk.
– Olyan vonalakat kell alkalmazni, amelyek ellenállóbbak és más a ciklusuk. Mire a szárazság-stressz bekövetkezik, ezek a genotípusok már ellenállóak lesznek azzal szemben. De a hatékony védekezés érdekében gombaölő szerek is szükségesek – tette hozzá a szakember. Kovács Melinda megjegyezte: kötőanyag aflatoxin ellen már most is van, amelyet alkalmazhatnak a termelők.
– Amikor tudják, hogy magas az aflatoxin tartalom, akkor bekeverik a takarmányba, vagy preventív már eleve adják az állatoknak. Persze ettől még a toxin ott van és, ha a kötőanyag nem segít, sok tételt meg kell semmisíteni.
Fontos szerepe van a növénynemesítésnek a probléma megoldásában és Szegeden már dolgoznak azon a kutatók, hogy olyan kukorica vetőmagokat fejlesszenek ki, amelyek hőstressz rezisztensek.