Gazdasági kilátások

2024.11.13. 06:50

Még nem jön el az egymilliós átlagfizetés és ezer eurós minimálbér ideje 2025-ben

A munkaadók és a szakszervezetek is a három éves bérmegállapodás megkötésére törekszenek, de míg előbbiek a következő három év átlagában 10 százalékos, utóbbiak 12 százalékos minimálbér-emelést tartanak elfogadhatónak. Eközben a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) országos kutatást és széleskörű konzultációt indít a területi kamarák segítségével a jövő évi minimálbérről.

Harsányi Miklós

– Egyetértünk az MKIK kezdeményezésével, lényeges, hogy  a területi kamarákhoz tartozó vállalkozásokat minél szélesebb körben bevonjuk  a döntés előkészítésbe – mondta kérdésünkre kedden Gulyás Árpád, a Somogyi Kereskedelmi és Iparkamara (SKIK) elnöke. – Szerintem fontos, hogy a béremelés a kis- és középvállalkozásoknál ne eredményezzen működési nehézségeket, s ne lehetetlenítse el a cégeket. Ha jelentősen 10 százalék feletti minimálbér, illetve garantált bérminimum emelkedés lenne 2025-ben, akkor ez a somogyi  kkv-s cégek meghatározó részét nehéz helyzetbe hozná. 

Gulyás Árpád hangsúlyozta, hogy a SKIK is részt vesz az MKIK-konzultációban, és arra buzdítja a somogyi vállalkozókat, hogy minél többen mondják el a véleményüket, így a kamara egységes vármegyei véleményt továbbíthat. Arra a felvetésre, miszerint mi a véleménye az utóbbi időben gyakran hallható ezer eurós minimálbérről, illetve az egymillió forintos bruttó átlagkeresetről, az elnök rámutatott: ez nem az előttünk álló év feladata. Lehet egy lépést tenni ebbe az irányba, de nem szabad erőltetett módon és rövid távon kezelni  a kérdést.

Tallián Attila, a segesdi Ferrokov Kft. tulajdonosa-ügyvezető azt mondta: ha befejeződnek az országos hivatalos bértárgyalások, cégüknél csak akkor tudnak érdemben foglalkozni, a béremelések mértékéről. Társaságuk 2024-ben mintegy hétmilliárd forint bevételt tervez , míg a 2023-as forgalmuk csaknem nyolcmilliárd forint volt. Jelenleg közel 250 dolgozót alkalmaznak.

– A jövő évi rendelés-állomány a döntő béremelés kapcsán – hangsúlyozta a cégvezető.  – Nagy kérdés, hogy a jelenleg  dolgozói létszámhoz viszonyítva mennyi munka lesz. Sajnos, nem jók az előjelek, mivel a nyugat-európai piacokon az építőiparban és szerelőiparban jelentős a visszaesés a korábbi évekhez viszonyítva. Célunk, hogy a megrendelést bővítsük, így a a dolgozóinkat megtudjuk tartani. 

Maráz Ferenc, a kaposvári Marázplast  Kft ügyvezetője a kérdéssel kapcsolatban elmondta: az idén 15 százalékot emeltek a fizetéseken, de a bizonytalan gazdasági körülmények miatt a jövő évet még csak sejteni sem lehet. Az 1995-ben alapított cég közel 50 dolgozót foglalkoztat. 

Tóth Tamás, a kaposvári Deseda pékség tulajdonosa szerint nehéz lesz megugrani a 2025-ös béremelést. A termékek árát utoljára  2022 októberében emelték, miközben azóta háromszor volt fizetésemelés és az alapanyagok is drágultak. Az eltelt időszakban a 2025-ös lesz a negyedik a béremelés. A 17 munkatársat alkalmazó vállalkozásnál egy dolgozót sem foglalkoztatnak minimálbéren. 

– Egyre kevesebb keret, amit fizetésemelésre tudunk fordítani – mondta Tóth Tamás, hozzátette, a tervek szerint vállalkozásunknál jövőre  8-10 százalékkal emelkedhetnek a keresetek.

Vasvári János, a nagybajomi Vasi Group Kft. ügyvezetője azt mondta: csak a kötelező mértékben emelik a béreket. Az építőiparban bizonytalan a jövő, a környékünkön lelassultak a lakossági beruházások, ezért nagyon körültekintően kell tervezni a következő időszakot. Horváth Péter, a barcsi Avermann-Horváth Kft. ügyvezetője kiemelte: az idén egy lépcsőben átlagosan 18 százalékkal emeltek fizetést, jövőre az infláció mértékét meghaladóan kívánnak bért fejleszteni.  
– Érezzük, hogy lassul az európai piaci, a gépipar és a gépgyártás gyengült. Jövőre várhatóan csökkentjük a túlórák mennyiségét, és határozottan belelépünk at árversenybe, célunk, hogy folyamatosan legyen munka cégünkben – tette hozzá Horvát Péter. 

Hároméves ciklus

A hároméves bérmegállapodás megkötésére törekszenek a munkaadók és a szakszervezetek is, de míg előbbiek a következő három év átlagában 10 százalékos, utóbbiak 12 százalékos minimálbér emelést tartanak elfogadhatónak – mondta el a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma (VKF) hétfői monitoring bizottsági ülését követően a munkáltatói és a munkavállalói oldal egy-egy képviselője a távirati irodának. Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára közölte, hogy 2025-ben 8 százalékos, a következő évben 10, míg 2027-re 12 százalékos minimálbér emelést tudnak elképzelni.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában