2017.08.24. 14:00
Kiszámítható, stabil tanévre készülhetnek a pedagógusok
Szakmai konferencián ismertette az Oktatási Hivatal és az Emberi Erőforrások Minisztériuma a somogyi pedagógusokkal és intézményfenntartókkal a hamarosan kezdődő tanév legfontosabb változásait. Így szó esett az ingyenes tankönyvekről és infrastrukturális fejlesztésekről is.
Kétszáznegyven somogyi pedagógus vett részt a Megyei Tanévnyitó Konferencián, melyet az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) és az Oktatási Hivatal, a Klebelsberg Központtal közösen szervezett. A kaposvári tanácskozás az országos sorozat első állomása volt, ahol a szakemberek fontos információkat kaphattak.
Brassói Sándor, az Oktatási Hivatal elnökhelyettese elmondta: a konferencia kiváló lehetőség a kollégáknak, hiszen helyben kapják meg a tanévkezdéshez szükséges információkat. – Kiszámíthatóság és stabilitás várható a 2017/18-as tanévben – tette hozzá Brassói Sándor a konferencián. – Fontos változások léptek életbe a hátrányos helyzetű gyerekek támogatásában, és az iskolai lemorzsolódás elleni küzdelemben. Ezért alaposabb iskolai adatgyűjtést végeznek, s ehhez kapcsolódó szakmai támogatást nyújt a hivatal az intézményeknek, pedagógusoknak.
Sipos Imre, az EMMI miniszteri biztosa, a konferencián arról beszélt, hogy az idei tanévben a tanterv nem változik, viszont számos kedvezménnyel segítik a hátrányos helyzetű gyerekeket. – Jelentős lehetőség az ingyenes tankönyv, ma már az 1-9. évfolyamon biztosítja az állam a tankönyveket ingyenesen, ez óriási támogatás a családoknak – emelte ki Sipos Imre. – A tizedik feletti évfolyamokon a rászorulók szintén ingyen kapják a tankönyveket.
Gelencsér Attila, Kaposvár kormánypárti országgyűlési képviselője a megyei tanévnyitó szakmai konferencián az oktatásért tett kormányzati lépéseket emelte ki. – 2010-ben 1450 milliárd forintot költöttünk oktatásra, az idén 2000 milliárd forintot – mondta a honatya. – 160 ezer tankönyvet osztunk ki ingyen csak a Kaposvári Tankerületben, az Erzsébet-táborban 1315 gyerek üdülhetett. Béremelés van a küszöbön újra, fejlesztések tekintetében közel 15 milliárdnyi várható a tankerületnél.
– Nagy szükség van a pedagógusok munkájára – mondta Szita Károly polgármester a megyei szakmai tanévnyitó konferencián. S egyúttal kérte a kaposvári intézményvezetőket, hogy egy-egy nevelőtestületi értekezleten részt vehessen. Az Oktatási Stratégiai Kerekasztal tagjaként képviselni szeretné ugyanis a pedagógusok álláspontját. – Tegyenek meg mindent annak érdekében, hogy a roma gyerekek a legjobb tudást szerezhessék meg addig, amíg nincs jobb módszer annál, mint ami jelen pillanatban van – mondta Szita Károly polgármester. – Szerintem ezt kell csinálni, és ki fogok tartani emellett.
Pedagógushiány egyes régiókban
Sipos Imre, az Emberi Erőforrások Minisztériumának miniszteri biztosa a tanévnyitó konferencián elmondta: minden feltétel megvan a tanévkezdésre. – A pedagógus ellátottság az ország döntő részén biztosított – fogalmazott a politikus. – A pedagógus pálya egyre vonzóbb a fiatalok számára, az elmúlt években többen jelentkeztek ilyen szakmára.
Kérdésünkre Sipos Imre elmondta, hogy nem mindenütt rózsás a helyzet a tantestület létszámát illetően. – Bizonyos térségekben előfordulhat, hogy egy-egy szakon, különösen a természettudományos szakokon tanárhiány van – mondta Sipos Imre. – Itt a tankerületi kollégák összefognak, hiszen egy tankerületi igazgató egy egész térség tanári ellátását egyben látja, átszervezésekkel meg tudja oldani a problémát.