2017.09.03. 17:30
Kulináris kalandozások a KÁN-on
Családi programokkal, vadfőző versennyel folytatódott a hétvégén a 11-ik Kaposvári Állattenyésztési Napok programja.
Ínycsiklandó illatok lengték be a Pannon Lovasakadémia területét már szombat reggel, hiszen a főzőcsapatok a megnyitót követően foghattak fakanalat és láthattak neki versenyételük elkészítésének. Az öt kilogrammnyi szarvashús elkészítési variációinak csak a képzelet és az idő szabhatott határt.
Sokan az ízek mellett nagy hangsúlyt fektettek a dekorációra. A hagyományos pörkölt mellett, fűszeres szarvasszeleteket, és dijoni mustáros ragut is készítettek az önjelölt séfek.
A legjobbnak a Somogy Megyei Vadászok csapata bizonyult, második helyezést ért el a Föstő konyhája, vagyis a Kaposvári Egyetem Rippl Rónai Művészeti Kar csapata, harmadiknak pedig a Somogy Megyei Vállalkozói Központ ételét ítélték a zsűritagok.
A gasztronómiai kalandozáson kívül számos más program várta a Kaposvári Állattenyésztési Napra érkezőket. Szarvasmarha fejési és nyírási bemutatót is tartottak a tejpavilonnál, ahol leparkolt az Országjáró Tejkamion is. Ezzel az ötletgazdák biztosra mentek, hogy a betérő gyerekeknek legyen fogalmuk a tej keletkezéséről, s ne higgyék a „boltban adja boltosnéni”.
Kiállított fenséges tenyészállatokon is meresztgethették szemüket az érdeklődők, így a Magyar Juh- és Kecsketenyésztők Szövetsége állatain is. – Tizennégy bokszban mutatjuk meg a tenyésztőink állatait – mondta el érdeklődésünkre Csonka István, instruktor. – A régióból és Fejér megyéből hoztunk állatokat. Ma már szerencsére minden modern fajta elérhető a piacon, így jó helyzetben vannak a kollégák.
A Pannon Lovasakadémia területén közel kétszáz kiállító szolgált érdekességgel a látogatók számára. Így Madarász Zoltán porrogi ökogazda lekvárjait is meg lehetett kóstolni. – Mi nem hagyományos gazdálkodást, hanem közelebb állunk a biogazdálkodáshoz – avatott be minket Madarász Zoltánné a gondos gazdálkodás rejtelmeibe. – Használunk permetszert, de azt virágzáskor utoljára, utána csak az ökogazdálkodásban engedélyezett szereket.
Kaposvári Állattenyésztési Napok 2017
Nem csak egészséges és minőségi élelmiszerekkel találkozhattak a pavilonokba betérők, de érdekes információkat is gyűjthettek. Így a Hermann Ottó Intézet Nonprofit Kft. standjánál is. A szervezet fő profilja a környezet-, és természetvédelem, az agrárszakképzés, valamint az ökocimke tanúsítás. Ez egy olyan terméket vagy szolgáltatást jelöl, amely alapvetően az egészségesebb élet és a zöldebb megoldások felé irányítja az embereket. Míg Európában nagy hagyománya van ezeknek a minősítéseknek, hazánkban is egyre jobban nő a tanúsított termékek, szolgáltatások száma.