teajárat helyett

2018.02.07. 14:00

Harcsapörköltet, spagettit kapnak a kaposvári hajléktalanok

Az idei tél egyelőre nem mutatta igazán zord arcát, ennek ellenére a Kaposvári Nyitott Kapu Hajléktalanszálló és Gondozási Központ szolgáltatásait ugyanannyian veszik igénybe, mint a nagy mínuszok idején. Ám az előrejelzések szerint most hideg napok jönnek. A teajáratot azonban nem látni a városban.

Turbéki Bernadett

– Nem a teajárat, hanem a város közterületein lévő ételosztás szűnt meg – tájékoztatott Horváthné Pintér Piroska, a hajléktalanszálló vezetője.

Korábban a krízisidőszakban, vagyis november 1. és március 31. között csupán teát, konzervet, és néhány szelet kenyeret tudtak osztani a város különböző pontjain az arra rászorulóknak. A Hajléktalanokért Közalapítvány azonban tavaly nyert egy EU-s pályázaton, amelynek kapcsán naponta már bőségesen meleg étellel láthatják el a hajléktalanokat.

A nyertes pályázatnak köszönhetően az első két hétben még az utcán osztották az egyébként változatos menüt, melyben harcsapörkölttől kezdve a különböző ragukon át a spagettiig minden megtalálható. Ám a fedél nélküliek, ha szeretnének az ellátmányhoz jutni, be kell, hogy sétáljanak a szállóra.

– Itt kulturált körülmények között tudják elfogyasztani az ételt. Hatvan adag érkezik belőle naponta, további negyven adagról gondoskodik a Szent Imre Öröksége Ifjúsági és Szociális Alapítvány, valamint működik a népkonyha is – tette hozzá Horváthné Pintér Piroska, aki a menüsort is megmutatta. A hét legtöbb munkanapján valamilyen húsétel kerül a rászorulók asztalára, csak elvétve találni főzeléket, vagy tésztát az étlapon.

A huszonegy éves Tibor fél éve látogatja a szállót, kifejezetten üdvözli az új megoldást. – Értékelhetőbb a mostani lehetőség, hiszen rendes étkezést biztosítanak, amelynek a minősége tízes skálán nyolcas-tízes szerintem – mondta a fiatalember, aki betanított munkásként dolgozik, és abban reménykedik, hogy egyszer majd saját lábára tud állni az életben. A 64 éves Géza szintén több hónapja húzza meg itt magát. Arra vár, hogy egy munkalehetőség kihúzza majd a bajból és a hajléktalanszállóról is.

– Nagyon jó az étel, gyakran van hús, tészta, reggelire virslit, teát, májkrémes kenyeret is kapunk – mondta Géza. – Itt alszom, itt fürdök, várom a munkalehetőséget.

Ami már folyamatban van, a szálló munkatársai ugyanis azon fáradoznak, hogy ha lehet, a gondozottakat minél előbb munkához és fedélhez juttathassák. Legnagyobb örömükre tavaly az egyik hajléktalan önkormányzati bérlakáshoz jutott, mert lett munkája, és előtakarékoskodni is tudott, így a kiadásokat folyamatosan fedezni tudja.

– Ez nagy lépést jelentett neki és nekünk is, azóta is tartjuk vele a kapcsolatot és utógondozzuk – tette hozzá a hajléktalanszálló igazgatója. – Néha viszünk neki élelmiszercsomagot. Amikor lakáshoz jutott, megfogadta, hogy a fizetéséből mindig a fenntartást és a rezsit fizeti, aztán a többiből él majd, de ez a ritkábbik eset.

Horváthné Pintér Piroska eredményesnek értékelte a tavalyi évet, mert öt gondozottjukat sikerült a családhoz visszafogadtatni, heten albérletbe kerültek, ketten pedig külföldre távoztak a szebb jövő reményében. A kigondozottakról sem veszik le rögtön a szemüket.

Aki ide betér, enni biztosan kap, valamint fedelet is a feje fölé, és az is gyakori, hogy tanfolyamokon vehetnek részt a gondozottak. Tavaly számítógép-kezelést tanulhattak egy pályázat keretében. A tanfolyam végén pedig megkapták saját használatra a táblagépeket. Ám nem csak tudást szerezhetnek az ide betérők. Orvosi ellátásban, mentális gondozásban is részesülhetnek, tusolhatnak, és tiszta ruhát ölthetnek magukra, valamint hivatalos ügyeik intézéséhez is segítséget kapnak.

– A szociális munkások egyetlen eszköze a meggyőzés, amelynek lehet hosszú távon eredménye. Úgy érzem, jó úton járunk – mondta Horváthné Pintér Piroska. – Igyekszünk hozzásegíteni valamennyiüket az önálló életvitelhez, ám munkánk nem minden esetben eredményes, mert mindkét oldalról kell a szándék – mondta a vezető, aki rendkívül büszke a már elért eredményekre, és arra, hogy Varga László megyéspüspök is többször látogatott már el az intézménybe a hatékony együttműködés lehetőségeinek feltérképezésére.

Egyetlen hajléktalan sem éhezik Kaposváron

A ”komplexumban” három alapellátás működik: utcai gondozás, népkonyha és nappali melegedő. Ezeken kívül két szakosított ellátást lehet igénybe venni: az éjjeli menedékhelyet és az átmeneti szállót, amelyek szintén itt találhatók meg egy helyen, együtt, valamennyi szolgáltatással. A legfontosabb értéknek azonban az bizonyul, hogy egyetlen fedél nélkülit sem engednek éhezni Kaposváron.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában