2018.05.11. 17:42
Rács óvja már a Balaton kapitális halait
Átadták az élőhely-fejlesztési pályázat keretében épült halrácsot a Nyugati-övcsatornán, Kéthely térségében. A 100 millió forint értékű beruházáshoz a forrást a Földművelésügyi Minisztérium biztosította a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt.-nek.
Ugron Ákos Gábor, a Földművelésügyi Minisztérium állami földekért felelős helyettes államtitkára, Szári Zsolt, a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. vezérigazgatója avatták fel az elkészült halrácsot.
A csatornát kelet-nyugati irányban átlósan átszelő műtárgy csak az ívási vándorlás idején jelent majd zárt utat, az év többi részében nyitva lesz. A 100 millió forint értékű beruházáshoz a forrást a Földművelésügyi Minisztérium biztosította a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt.-nek.
A halrács elsődleges funkciója, hogy a balatoni nagytestű halállomány ívási időszakban ne juthasson fel az olykor alig pár lépés szélességű árkokra. Vannak olyan fajok ugyanis, amelyek az ívás időszakában felúsznak az áramló vízen és így a szűk csatornák, sekély vizében teszik le ikráikat. Ezzel az a legnagyobb probléma, hogy ilyenkor védtelenek a kopoltyúsok az orvhorgászokkal szemben.
A műtárgy másik feladata, hogy az ívás időszakában a Balatonból felúszó nem őshonos busákat a csatornahálózat felső szakaszán tartja, s a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. a vízrendszerből eltávolíthatja őket. Így nem kerülhet a társaság olyan helyzetbe, mint korábban, amikor a kínai vizekben őshonos busa olyannyira elszaporodott, hogy a balatoni halak életterét veszélyeztette. A helyzetet mostanra sikerült orvosolni, hiszen töredékére csökkent a busa állománya a tóban.
A halrács emellett megakadályozza azt is, hogy a közeli víztérből nagy mennyiségű idegenhonos állomány kerüljön a Balatonba. Ilyen esetben a halrács lezárásával a környező csatornákban lehet visszatartani a nem kívánatos halfajokat, majd azokat kihalászni.