2018.08.03. 13:15
Önkéntes tűzoltó akadémiát álmodtak meg a látrányiak
A Látrányi Önkéntes Tűzoltó és Életmentő Egyesület két évvel ezelőtt egy megújuláson ment át. Akkor indították el ifjúsági csoportjukat is, azzal a nem titkolt céllal, hogy a fiatalokat az életmentő hivatás felé tereljék. Az idén háromnapos tábort szerveztek a gyerekeknek, hogy belekóstolhassanak a tűzoltók munkájába.
– Belecsapott a villám egy fába, és vonulnak a siófoki és boglári tűzoltók, halljátok? – mutatta a gyerekeknek rádióadón a beszélgetést Becker Balázs. – Mi is rajta vagyunk a frekvencián, hogy ha szükséges, segíteni tudjunk. Tavaly hatvannégy vonulásunk volt, az idén tizenhat alkalommal kérték a segítségünket – tette hozzá a önkéntes tűzoltó, aki egyike a tizenkét hadra fogható látrányi lánglovagnak. Eltökélt szándékuk, hogy külföldi példa alapján hazánkban is elterjesszék a minden településre jutó önkéntes tűzoltóság eszméjét. Első lépésként az utánpótlás nevelést vették kézbe.
– A háromnapos táborban nemcsak megmutatjuk a gyerekeknek, hogy néznek ki a tűzoltáshoz szükséges eszközök, hanem meg is tanítjuk a használatukat – mondta Becker Balázs. – Az ifi csapatunk már mindent tud, amit mi, csupán azt a feladatot nem bírják végrehajtani a gyerekek, amihez egy felnőtt fizikuma szükséges. Ők segítenek most is a többieknek, akik még csak először használják a felszerelést – tette hozzá a helyi tűzoltóparancsnok.
– Szívesen lennék önkéntes tűzoltó – mondta a tizenkét éves Becker Tamás. – Ahhoz az öt gyerekhez tartozom, akikkel két évvel ezelőtt indult az ifjúsági csoport. Mára tizennégyen vagyunk. Kisebb tüzek oltásától az életmentésig mindent tanulunk. Most éppen a tűzoltóautó tartalmával ismertetjük azokat a táborosokat, akik először látnak ilyet. Nálunk az a különleges, hogy már öt éves kortól lehet jelentkezni, külföldön pedig csupán tíztől – mondta Tamás, miközben egy feszítővágót mutatott az érdeklődőknek.
– Ezt a feszítővágót tavaly vásároltuk a szilveszteri bál bevételéből – mondta Kelemen Ferenc polgármester, aki szintén önkéntes tűzoltó Látrányban. – Igyekszünk megtalálni minden pályázatot, amely lehetővé teszi, hogy a falu civil szervezeteinek munkáját segíteni tudjuk. Évente 2,5 millió forintot az önkormányzat is elkülönít nekik, ám azért a civileknek is meg kell dolgozni.
– Egyik ilyen szerveződés a tűzoltóságunk – tette hozzá a polgármester, aki szintén részt vett a fiatalok gyakorlati oktatásában, amely igazán sokrétűnek bizonyult. A három nap alatt Siófokon megtekintették a tűzoltóállomást, és a vízirendészet munkájába is beleleshettek. Fonyódon, a mentőállomáson megtanulhatták a sürgősségi táska használatát, Látrányban pedig a tűzoltás alapeszközeinek tárházát vonultatták fel nekik.
Ott jártunkkor éppen a vizes tömlők szakszerű összeszerelését és használatát sajátíthatták el. A táborvezetők azt is elárulták, hogy este egy „spontán” riasztásra készülnek. A helyzetet a gyerekeknek önállóan kell majd megoldaniuk. Egy másik titkot is elárultak: szeretnék, ha egy „hősképző” akadémiát létesíthetnének Látrányban, hogy hazánkban is minél hamarabb megvalósuljon az önkéntes tűzoltóság, minden településen.
Úgy látják, hogy ehhez azért az állam segítsége is szükséges lesz. Ők mindenesetre továbbra is példamutatóan és önzetlenül segítenek, ha kérik tőlük, akár csupán egy „köszönömért” is cserébe.