2019.03.04. 14:00
Egy évre megoldódik az önkormányzati dolgozók bére
Hatvannégy somogyi önkormányzat pályázott a központi kiegyenlítő béralapból támogatásra az önkormányzati köztisztviselők bérének rendezéséhez. Valamennyi pályázó nyert a Belügyminisztérium kiírásán, ezzel átlagosan húsz százalékos emelést kapnak az önkormányzati közszolgák.
A Belügyminisztérium a 11 milliárd forintos kiegyenlítő bérrendezési alappal segíti a nehéz helyzetű önkormányzatokat. Ebből a keretből pályázhattak a helyhatóságok a köztisztviselők bérének emelésére.
A települések egy része már korábban saját erőből fejlesztette a béreket, hogy ne hagyják el őket dolgozóik. – Tavaly önerőből 38500 forintról 45 ezer forintra emeltük a köztisztviselők illetményalapját – mondta lapunknak Mészáros Miklós, Balatonboglár polgármestere. – Ezt emelnénk tovább 49 ezer forintra.
Ez Balatonboglár esetében az összes tisztviselőt érinti, vagyis a hivatal kötelékében dolgozó 28 munkatársat. – A minimálbér erőteljes emelkedésben van és ezt nem igazán követte az önkormányzati tisztviselők bére – mondta Mészáros Miklós. – A pályázati forrás egy évre oldja meg a hivatalban dolgozók bérrendezését, nagyon örülünk a nyertes pályázatnak.
Böhönye is pályázott, ott nyolc dolgozó bérének rendezésére kértek támogatást. – 2008. óta nem volt béremelés a közszférában és helyi önkormányzati szinten ez komoly gondot okozott – mondta Zsoldos Márta Piroska polgármester. – Olyan bérszorzóra volna szükség, amely az illetményalapot megemeli 50 ezer forintra.
Vésén három munkatárs dolgozik az önkormányzatnál, ők a Nagyszakácsi közös hivatal kötelékébe tartoznak. Ez utóbbi pályázott ötmillió forintos támogatásra, amelyből átlagosan 12 százalékos bérfejlesztést hajtanak végre. – Régóta húzódott a bérek rendezése, de ez sem lesz állandó megoldás, hiszen csak erre az évre használhatjuk fel – mondta kérdésünkre Bertók László polgármester. – Sajnos az önkormányzati köztisztviselők bére nem emelkedett olyan mértékben, mint a kormánytisztviselőké. Elég, ha azt nézzük, hogy a járási hivatalban kétszer annyit keresnek a dolgozók, mint nálunk.
Kéthelyen kilenc dolgozó bérét emelik a támogatásból, mondta Molnár Balázs polgármester. – Összesen 25 százalékos bérfejlesztést hajtunk végre – mondta a településvezető. – Régóta váratott magára ez az emelés, és próbáltuk is valamilyen szinten korrigálni a béreket. Az utóbbi időszakban sok pályázaton indult önkormányzatunk, amely sok pluszfeladatot rótt a dolgozókra, ezt többletmunka címén honoráltuk a bérükben.
Kaposszerdahely is pályázott bérrendezésre, a Bárdudvarnoki Közös Hivatallal együtt. – Kilencen részesülnek 25 százalékos béremelésben – mondta kérdésünkre Prépost László polgármester. – Egy korábbi 20 százalékos emeléssel és a pályázott összeggel már közel versenyképes lesz a fizetés. Igaz, ez még mindig nem éri el a központi államigazgatási egységeknél jellemző fizetéseket.
A polgármesterek abban egyetértenek, hogy emelni muszáj, ha nem akarják a települések, hogy kiürüljenek a hivatalok.
880 dolgozó bérét emelhetik
Azok a települések pályázhattak a kiegyenlítő bérrendezési alapra, amelyeknél az egy lakosra jutó adóerő-képesség nem haladja meg a 38 ezer forintot és önkormányzati hivatalt tartanak fent. Feltétel volt még az is, hogy az igénylő helyhatóságnak vállalnia kell, hogy az illetményalapot 2019-re legalább 20 százalékkal növeli, azaz 46380 forintban állapítja meg. Ettől persze el is térhetnek az önkormányzatok és adhatnak többet, ami a legtöbb esetben nem is kérdés.
Somogy megyében 64 önkormányzat 587 millió forintos igénnyel élt, amely 880 munkatárs költségvetés által finanszírozott köztisztviselői béremeléséhez elegendő – tájékoztatott a Belügyminisztérium sajtóosztálya. Formai hiba miatt egyetlen pályázatot sem utasítottak el, így a pályázó somogyi településeken biztosan emelkedik a köztisztviselők bére.