2020.12.14. 11:30
Semmi sem vész el, csak gazdát cserél
Kinőtte a gyerek a ruháját, pedig a nadrág még jó állapotban van, a pulóvert meg nem is hordta. Vagy előkerül a szekrény mélyére űzött, egyszer sem használt váza vagy bonbontartó lomtalanításkor. Akkor jó kis szombati program lehet a marcali garázsvásár, amit havonta egyszer szervez a művelődési ház.
A garázsvásár az, ahol meg lehet szabadulni a feleslegessé vált holmiktól, de találni is lehet olykor valami egyedit.
– Inkább ruhákkal érkeztem, felvenni már nem tudom, de sajnálom kidobni őket – mondta Kecskés Józsefné, aki nem csak saját, de két lánya kinőtt ruháit is elhozta a garázsvásárra. – Ebből nem lehet meggazdagodni, a lényeg az, hogy otthon nem foglalják a helyet.
Forró Józsefné azt is elárulta, nemcsak árusként, hanem vevőként is szívesen látogatja az alkalmi garázsvásárokat. – Most éppen eladóként vagyok itt, az évek alatt nagyon sok minden felhalmozódott otthon, mindig találok valamit, amit eladhatok – mondta. – Mellette pedig jó társaság van, jó kis közösség alakul ki a garázsvásáron, a végén még egymással is csereberélünk.
Más arról beszélt, hogy egy garázsvásár az újrahasznosításról is szól: terjedhetne az a gyakorlat, hogy a feleslegessé vált dolgok szortírozása után nem kell egyből mindent a kukába dobni. Ami még jó lehet valakinek, azt például ki lehet vinni a garázsvásárra, mert ha minimális összegért is, de túlad rajtuk a megunt tárgyak gazdája. Aki pedig megveszi, az olcsón jut hozzá jó minőségű dolgokhoz.
– Én ingyen elvihető holmikat is kiteszek – fűzte hozzá Samu Józsefné. – Így, akiknek gond esetleg a pár száz forint is, amiért kínálom a dolgaimat, annak sem kell üres kézzel távoznia. Egyébként a kereslet nagyon változó – tette hozzá. – Minden vásárló másért jön ki, közben meg jókat lehet beszélgetni. Főleg a mostani járványügyi helyzetben ez felértékelődik, természetesen a védekezési előírások szigorú betartásával.
Az ilyen beszélgetések alkalmával olyanokra is fény derül – kapcsolódott az előtte szólóhoz egy másik árus –, hogy mindenkinek vannak otthon feleslegessé vált dolgai, például könyvek ládaszámra, ruhák zsákszámra, örökül hagyott edények szekrényszámra. A bátrabbak még azzal is előállnak, hogy szívesen elhozzák a holmijaikat, csak ne nekik kelljen árusítani.
Volt olyan, aki azért jött ki a garázsvásárba, mert költözködtek, és úgy gondolta, hogy a kiselejtezett holmikból miért is ne jöhetne be egy kis zsebpénz. Mások sosem használt törölközőktől, edénykészletektől, nem tetsző képektől, vagy éppen ajándékba kapott pohárkészletektől szerettek volna megszabadulni. Volt, aki könyveket hozott, de ékszerekből sem volt hiány. A sort a végtelenségig lehetne folytatni. Abban azonban mindenki egyetértett, hogy a legkelendőbbek a gyerekjátékok és a mesekönyvek voltak.
Érdemes mindenkinek tisztában lennie a garázsvásár alapszabályaival
A garázsvásárokon nem ajánlott teljesen új dolgokat árulni, mert az felveti a kereskedelmi tevékenység, üzletszerűség gyanúját. Az eladó által maga készített dolgokat sem lehet kínálni, például kerámiát, kézimunkát, dísztárgyat. Haszonszerzés céljából másoktól összegyűjtött, hagyatékból felvásárolt holmikat sem célszerű értékesíteni.
Adózás szempontjából magánszemély esetében nem számít jövedelemnek az ingó vagyontárgyak átruházásából származó bevétel, ha az adóév elejétől összesítve nem haladja meg a 600 ezer forintot. Ám a 600 ezer forintba nemcsak a garázsvásár számít bele, hanem az is, ha például év közben az interneten is történik értékesítés.
A hulladékudvarban fel is újítják, amit még lehet
Kaposváron három éve indult el a Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft. újrahasználati központja. Itt olyan tárgyakat újítanak fel, amelyek még használhatóak. S ezeket kedvezményes áron meg is lehet vásárolni. A városlakók körében kedvelt a szolgáltatás, hiszen feleslegessé vált bútorok is új életre lelnek itt, s rendszeresen új gazdára is találnak.
Még több környezetvédelmi témájú cikket, ide kattintva olvashatsz!