2024.01.09. 07:00
Jó szelet fogott ernyőjébe, azóta szárnyal a kaposvári vállalkozó
Károly Attilának az ég sem határ. Mintegy húsz éve saját vállalkozásba fogott és azóta a munkája a hobbija: kiteokat gyárt. Csak szél kell hozzá és egy jó ernyő, ezt pedig saját magának készíti el a kaposvári vállalkozó, aki tulajdonképpen adrenalint árul speciális ernyőivel.
Fotó: Lang Róbert
Mindegy, hogy víz vagy szárazföld van a lába alatt, Károly Attila számára a legfontosabb, hogy szél legyen. Ez kell ahhoz ugyanis, hogy a földtől elrugaszkodva, akár magasra röppenjen kitejával.
A kitesurf, vagy másnéven sárkányszörf, gyökerei a 13. századi Kínában nyúlnak vissza, ugyanis akkor jöttek rá, hogy az ünnepségekhez használt sárkányokkal a szelet is be lehet fogni. Évszázadok múlva egy angol tervező újragondolta a kínai kiteot, így született meg a ma is használatos ernyők őse. Igai hódító útjára pedig a 90-es években indult a kiteszörf, Károly Attila is ekkortájt találkozott először az extrémsportággal.
Az egykori pedagógus több mint húsz éve hódol a sportnak és nagyjából ennyi ideje foglalkozik az ernyők gyártásával. – Már az első alkalommal saját gyártmányú kite-ot használtam, hiszen a cég által, amelytől vásároltam a siklóernyőket hozzájutottam gyártási lehetőséghez és ettől fogva elkezdtünk kísérletezni vele, hogyan lehetne ezt minél magasabb színvonalon készíteni, mesélte Károly Attila, miközben a szél vadul belekapott ernyőjébe. Az egyik pillanatban még beszélgettünk a kaposújlaki reptér szélében, majd a következőben már ernyőjét irányítva a szélre bízta magát a kaposvári vállalkozó.
Egy újonnan elkészült ernyőt próbált ki éppen, hiszen postára adás előtt minden kiteot személyesen letesztel. – Ez az ernyő olyan, hogy felfújja a szél, viszonylag kevesen gyártják, hiszen eléggé macerás a technológia, magyarázta Károly Attila. A kite-oknak siklóernyő formájuk van, vagyis kis beömlőnyílásokon át beáramlik a levegő és ez fújja fel az ernyőt.
– Ma már vannak szárnyas deszkák is, amikkel az olimpián indulnak, azokon is pont ilyen ernyőt használnak. Igaz az általunk gyártott nem kvalifikált az olimpiára, de az ötkarikás játékoknak köszönhetően ez a sport egyre népszerűbb, tette hozzá.
A kaposvári vállalkozás adott már el ernyőket Miamiba, Amerika más részeire, de Új-Zélandra, Ausztráliába és Japánba is küldtek kaposvári kiteot.