Tíz orvosi javaslat a megelőzésre, kezelésre

2024.08.10. 08:33

Életveszélyes állapotot is előidézhet a napszúrás

Az idei nyár több szempontból is rendkívüli, de lehet, hogy a közeljövőben már ez lesz az átlagos – folyamatosak a rekordhőmérsékletek, éjszaka sincs enyhülés és az UV sugárzás is extrém erős. Egyre fontosabb, hogy mi is alkalmazkodjunk a megváltozott körülményekhez, hogy biztonságosan élvezhessük a napozást. Erre hívja föl a figyelmet Sal Péter gyermekorvos, homeopata, aki hangsúlyozza, hogy a megfelelő hidratálás, a bőr nyugtatása, valamint a napszúrás tüneteinek gyors felismerése, kezelése mind hozzájárulnak bőrünk és szervezetünk egészségéhez.

Sonline.hu

Fotóillusztráció

Fotó: Shutterstock

Egész évben érdemes fényvédő krémeket használni. A szezon előtt és után elég egy 30-as faktorszámú, míg nyáron, vízparton vagy vitorláson legalább 50-es faktorszámú fényvédő krémet javaslok. A fényvédők két fő kategóriába sorolhatók: fizikai (mineralis) és kémiai fényvédők. A fizikai fényvédők, mint például a cink-oxid és a titán-dioxid, inkább ajánlhatók. Ezek úgy működnek, hogy visszaverik és szétszórják az UV-sugarakat a bőr felszínéről.  

  1. Mindkét típus esetén az alkalmazást kétóránként ismételni kell, különösen ha úszunk, izzadunk, vagy törölközünk. 
  2. Különösen fontos a fokozott fényvédelem a világos bőrűeknél, azoknál, akik könnyen leégnek, akiknek családjában előfordult bőrrák, vagy akiknek sok anyajegyük van. 
  3. A természetbarát fényvédők kevesebb környezeti hatással járnak és nem tartalmaznak olyan kemikáliákat, amelyek károsíthatják a korallzátonyokat és más vízi élőlényeket. 
  4. Ha bőrünk napégést szenvedett, fontos a sérült területek kezelése. Kerüljük a további napfényt, és alkalmazzunk hűsítő borogatást a bőr megnyugtatására, hűtésére. Súlyosabb esetekben, ha a bőr hólyagosodik vagy erősen fájdalmas, érdemes orvoshoz fordulni! Hólyagok esetén a cantharis alapanyagú, illetve a hámosító calendula alapanyagú homeopátiás szerek (9 CH potenciában, óránként) is segíthetik a gyógyulást. 
  5. A napszúrás egy másik probléma, amely napozás során előfordulhat. Napszúrást akkor kapunk amikor sokáig vagyunk fedetlen fővel a tűző napon. A felmelegedett agyhártyák túlingerelt állapota okozza a tüneteket: fényérzékenység, remegés, fejfájás, szédülés. Enyhe napszúrásról addig beszélünk, amíg a testhőmérséklet normális marad. Leginkább a gyerekek és idősek érzékenyek a hosszan tartó napsütésre. 
  6. Kerülni kell a napot, amíg elmúlnak a tünetek, legjobb hűvös, sötét szobában tartózkodni és pótolni a folyadékot. Lüktető fejfájás esetén érdemes a belladonna alapanyagból készült homeopátiás szerből 5 golyót (30 CH) 1 dl vízben feloldani, majd azt egész nap kortyolgatni, ez gyorsíthatja a tünetek múlását.  
  7. A napszúrást nem szabad összekeverni a hőgutával, ami egy életveszélyes állapot, és azonnali orvosi segítséget igényel. Hőguta esetén a szervezet hőszabályozó rendszere mond csődöt. Magas testhőmérséklet jellemzi izzadás nélkül, akadozó beszéd, furcsa viselkedés, hányás és szapora szívverés. Itt az egész test hőmérséklete magas, napszúrásnál általában csak a fej lesz meleg. 
  8. Amennyiben ezeket a tüneteket észleljük, azonnal vigyük az érintettet hűvös, árnyékos helyre, és igyekezzünk leültetni vagy lefektetni őt. Távolítsuk el a felesleges ruhadarabokat, hogy a test szellőzhessen. Fontos, hogy sok folyadékot fogyasszon, lehetőleg vizet vagy elektrolitokat tartalmazó italokat, hogy elkerülje a kiszáradást.  Hűtsük a testét homlokra és a tarkóra helyezett hűsítő borogatással és hideg vizes lemosással, de ne tekerjük vizes törülközőbe, mert az szigetel.  
  9. Az orvos szakmai ellátás magában foglalhatja az intravénás folyadékpótlást és az egyéb szükséges kezeléseket is. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában