2024.08.13. 16:53
Kelebián dőlt meg a 78 éves kaposvári melegrekord
Extrém hőség van kedden is. A HungaroMet Nonprofit Zrt. mérései szerint megdőlt az országos melegrekord.
Fotóillusztráció
Fotó: Shutterstock
Kelebián volt a legnagyobb forróság ma, ahol a meteorológiai szakemberek délután 4 órakor 40,7 fokot mértek. Ezzel megdőlt a Kaposváron 1946-ban mért rekord, ami 78 évvel ezelőtt 39,8 Celsius fok volt.
A HungaroMet azt is közzétette, hogy az országos tisztifőorvos a hőségriasztást meghosszabbította vasárnapig és harmadfokúra emelte.
Melegrekord idején óvatosságra intenek
Szakemberek arra hívják fel a figyelmet, hogy ilyenkor a bőr hajszálerei kitágulnak az arcon, fülön, végtagokon, ezzel növelik a hőleadást. Melegben általában fáradékonyabbnak, bágyadtabbnak érezzük magunkat akkor is, ha alig mozgunk, hiszen szervezetünk a hőleadással jelentős munkát végez, ami elsősorban a szívműködést terheli meg. A nagy melegben az izzadás kétféle egészségi problémát okozhat: a kiszáradást és a nátriumvesztést. Azonban, ha a párologtatás nem megfelelő, például azért, mert nem iszunk elég folyadékot, akkor a testhőmérséklet emelkedni kezd, ami súlyos következményekkel is járhat.
A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNGYK) azt javasolja, hogy
- Az idősek ne menjenek a forróságban ügyeket intézni, ne főzzenek be sárgabarackot lekvárnak, a vasalás is várhat.
- Jót tesz, ha a szobában vizes törölközőket teregetnek ki, lehúzzák a redőnyt, csak éjjel szellőztetnek.
- A belső térben a 25°C lenne az ideális.
- Kánikulában hívjuk fel gyakrabban idős, beteg rokonainkat, ismerőseinket, nézzünk rá a szomszédokra, segítsünk a napi bevásárlásban, gyógyszerek kiváltásában.
- Az idős emberek kevésbé érzik, hogy melegük van, túlöltöznek, elfelejtkeznek a rendszeres folyadékpótlásról.
- A csapvíz önmagában nem elég, mert az izzadással sót, ásványi anyagot is veszítünk. Egy megsózott paradicsom, uborka önmagában is üdítő és pótolhatja az elveszített ásványi anyagot.
- Igyunk gyakran, együnk lédús gyümölcsöket, görögdinnyét, őszibarackot.
- Ne fogyasszunk alkoholt és a kávét is érdemes ilyenkor kerülni, mert ezek vízhajtó hatásúak.
- Aki ilyenkor extrém sportot űz, vagy a fizikai munkája úgy kívánja, a szokásos a napi 2-2,5 liter folyadékfogyasztáson felül még akár 5 liter folyadékot is ihat.
- A szökőkutakban fürdés tilos!
- Még minden évben követelt halálos áldozatot a forróság: egy bezárt kocsiban hagyott kisgyerek (de akár házikedvenc is), vagy kerékpározásra induló kiránduló. Ilyen extrém esetekben a hőguta gyorsan bekövetkezik. A zárt autóban rövid idő alatt akár 40-60°C fölé húzódik a hőmérséklet, az ott hagyott kisgyerek rövid idő alatt túlmelegszik, keringési rendszere pedig pillanatok alatt összeomolhat. A hosszan tartó sportok, a kerékpározás és a tenisz hasonlóan veszélyes lehet ilyenkor. Kerüljük el a napot, biciklizzünk erdőben, ne az aszfalton; teniszezni pedig reggel vagy délután, este menjünk. Banális tanácsok, amelyek életet menthetnek.
- UV sugárzásnak se tegyük ki magunkat 10-15 percnél tovább. A naptej, a megfelelő öltözködés, a kalap, a napszemüveg mind a védekezés része kell, hogy legyen!