5 órája
Ügyes: így trükköznek egyes vásárlók az önkiszolgáló kasszáknál
Sokan trükköznek az önkiszolgáló kasszáknál és úgy próbálnak meg bizonyos termékeket megvásárolni, hogy egy másik, olcsóbb áru kódját adják meg, vagy egyszerűen be sem ütik a pénztárgépbe. Az áruházak szerint a csalók száma nagyjából ugyanannyi az önkiszolgáló kasszáknál, mint a hagyományosnál.
Egészen elképesztő trükkökkel próbálja meg átverni az önkiszolgáló kasszákat néhány vásárló. Egyes termékek esetében könnyű játszani azzal, hogy mást ütnek be vagy mást mérnek le, mint ami valójában a zacskóban van. A péksütemények jóval többe kerülnek, mint a vizes zsemle, éppen ezért ha valaki mondjuk kettő kakaós csigát vásárol, de zsemlének üti be, akár több száz forintot is „spórolhat”. Igen ám, de az önkiszolgáló kassza azt is méri, milyen súlyú termékek vannak a szalagon, és ha a mérés után nem egyezik a beütött termék mérete a ténylegesen zacskóban lévő termékkel, akkor jelez. Szóval könnyű pénznek tűnik, de hamar kiderül a csalás, lebuknak a csalók, és az a pár száz forint, amit nyerni lehet ezzel, könnyen súlyos bírságba vagy büntetésbe csaphat át.
Többféle trükk is létezik
Gyakori csalási módszernek számít az is, amikor a drágább termékre egy másik, olcsó címkét ragaszt valaki és azt szkenneli le az önkiszolgáló kasszánál. Az is működik, hogy több ugyanolyan termék esetén csak egy darabot húz le a vásárló, a többit pedig nem olvassa be. Az önkiszolgáló kasszánál lehet csalni úgy is, hogy egyszerűen kihagyja valaki a beolvasást vagy a kódolást és enélkül helyezi be a táskába a terméket.
Gyorsan lebuknak a csalók
Ma már elég kézenfekvő, hogy minden üzlet be van kamerázva, ráadásul minden önkiszolgáló kassza felett ott van egy kamera. A kamerákat látják az üzlet dolgozói, a kasszások is monitoron tudják figyelni a vásárlásokat és lopás esetén jeleznek a biztonsági őröknek. Emellett biztonsági kapun lehet kijutni az önkiszolgáló kasszáktól, ami csipog, ha egy terméket nem olvastak be.
A címke átragasztással sem érdemes trükközni, mert a kassza érzékeli, ha a beütött súly és a tényleges súly eltér egymástól. A vásárlást segítő szoftvereket is úgy tervezik és fejlesztik folyamatosan, hogy észrevegyék a szokatlan vásárlási mintákat. Ennél sokkal prózaibb, hogy a biztonsági őr egyszerűen észreveszi a szokatlan viselkedést, vagy ha valaki a táskájába helyez egy terméket, nem beszélve a véletlenszerű ellenőrzésekről.
Apróságnak tűnhet, de súlyos pénzbírsággal vagy közmunkával is felelhet, aki bolti lopást követ el. Még abban az esetben is, ha utólag kifizeti az árut. Az 50 ezer forintnál kisebb értékű lopás tulajdon elleni szabálysértésnek minősül, ez akár 65 ezer forintos helyszíni bírsággal is sújtható.
A rendőrség azt is kiemeli, hogy az elkövetőt – a gyorsított bírósági eljáráson való részvétel biztosítása érdekében – a tárgyalásig, de legfeljebb 72 órára őrizetbe is veheti. Még súlyosabb következménye lehet, ha a lopás értéke meghaladja az 50 ezer forintot. Illetve, ha a bolti lopást bűnszövetségben, üzletszerűen, az áruvédelmi eszköz megrongálásával vagy eltávolításával követik el. Ilyen esetben már bűncselekmény miatt kell felelni.
Így trükközött régen az egyik ismert áruházláncban néhány vásárló
- Diákpénztárosok meséltek arról, hogy még az önkiszolgáló kasszák megjelenése előtt, mivel próbálkoztak néhányan az egyik legnagyobb multi kaposvári üzletében. Az egyik vásárló bement a próbafülkébe, ahol nem volt kamera. Kibelezte az egy kilós kenyeret, beletette a drága gyógynövényekből készül alkoholos italt, majd visszatette a zacskóba és elindult a pénztárhoz fizetni. Vesztére, amikor a pénztáros beütötte a kenyér kódját, és megemelte a pékárut, feltűnt neki, hogy az egy kilós vekni, jóval nehezebb, ezért azonnal szólt a biztonsági őröknek.
- Egy fiatal édesanya karonülő gyermekével tért be az áruházba. Kiválasztott egy babakocsit, leszerelte róla a csipogókat, majd elindult bevásárolni. Több portékát is bepakolt a kocsiba, majd a vevőszolgálati pult mellett próbált kisurranni, mintha nem történt volna semmi, azonban a babakocsiban benne marad egy csipogó, ami azonnal jelzett.
- Gyakori trükk volt az is, amikor a kasszánál felhalmozódtak a blokkok, a „leleményes” vásárlók összeszedték, majd bementek az üzletbe és a blokkon szereplő termékek közül jó párat beletettek a kosarukba. Ezután a vevőszolgálati pultnál kisurrantak, megmutatták a blokkot a biztonsági őrnek, és közölték vele, hogy csak visszaugrottak valamiért, de nem találták. Az őr látva a blokkot elengedte a vevőt, aki pár ezer forinttal megrövidítette az áruházláncot.