2 órája
Kém a konyhában: miközben megsüti a húst, kiadja az adatainkat az airfryerünk
Az okostelefon és az okostévék után kiderül, hogy az egyes airfryereken keresztül lehallgatnak, kémkednek a gyanútlan felhasználók után.
Bármennyire is szeretjük az okoseszközeinket, nem árt tudni, mindegyik használat veszélyt jelenthetet adatainkra nézve. Míg eddig csak a mobiltelefonok és okostévék kerültek vizsgálat alá, és derült ki róluk, hogy rajtuk keresztül megfigyelnek minket, most napjaink egyik legnépszerűbb termékével, az airfryerekkel kapcsolatban ugyanez a gyanú került elő. Egyes airfryereken keresztül lehallgatnak, kémkednek a gyanútlan felhasználók után – derült ki egy friss kutatásból.
Elismerték a lehallgatás tényét
A közelmúltban egy amerikai marketingcég is elismerte, hogy lehallgatnak minket, hozzáfér a telefonok és tévék mikrofonjához, és lehallgatja a felhasználók beszélgetéseit, melyben a Google, az Amazon, a Microsoft és a Meta (Facebook) is aktív partnerei. A CMG Local Solutions, amely a Cox Media Group amerikai kiadói csoporthoz tartozik, egyértelműen kijelenti, hogy az okoskészülékek mikrofonjai által lehallgatott beszélgetéseket használja fel a felhasználók kereskedelmi ízlésének feltárására.
A nagy leleplezésről 404media weboldal által közzétett cikkben számolnak be. A CMG által kifejlesztett technológia a mesterséges intelligencia segítségével értelmezi, hogy a felhasználó mikor kezdeményez kereskedelmi szempontból érdekes beszélgetést, és csak ezután aktiválja a készülék mikrofonját és rögzíti a felvételt. A marketingcég érvelése valójában az, hogy maga a felhasználó adja beleegyezését az aktív lehallgatáshoz minden alkalommal, amikor telepít egy alkalmazást, és engedélyt ad a mikrofon, a kamera és a telefon vagy a televízió egyéb funkciói által gyűjtött adatokhoz való hozzáférésre.
Az információt egyébként nem sokkal az ügy kirobbanása után eltávolították a CMG Local Solutions honlapjáról, a vállalat azonban az Ars Technica magazin konkrét kérdéseire válaszolva alapvetően megerősítette a hírt, mondván, hogy marketingeszközei között szerepelnek „harmadik féltől származó termékek, amelyek a közösségi médiából és más alkalmazásokból a felhasználóktól szerzett továbbértékesített adathalmazokon alapulnak”.
Honnan tudhatjuk, hogy lehallgatják a telefonunkat?
Sokan aggódnak amiatt, hogy ezek a hívás során a furcsa hangok azt jelenthetik, hogy valaki lehallgatja a telefonjukat. Ám ez nagyon valószínű, hogy más forrásokból származó hangok, például instabil telefonhálózati kapcsolatból származnak, tehát nem feltétlenül egy másik személytől, aki a telefont hallgatja. Ha viszont az készülék akksija a megszokott használat mellett is gyorsabban merül le előfordulhat, hogy a készülékre olyan program van telepítve, amely lehallgatja a beszélgetéseket.
Ha a telefonodra értelmetlen szöveges üzeneteket kapsz, akkor előfordulhat, hogy olyan szoftvert telepítettél rá, amely egy lehallgató alkalmazás. Az ilyen üzenet azért érkezik, mert néhány hacker alkalmazás titkosított SMS-ben kapja meg parancsait. Ha olyan alkalmazást találunk a mobilon, aminek a telepítésére nem emlékszünk, törüljük. Majd biztonsági mentés után érdemes egy gyári visszaállítást csinálni.
Így minimalizálhatjuk a lehallgatás kockázatát?
Teljesen biztos módja nincs annak, hogy ezt kerüljük.
- Csak megbízható forrásokból töltsünk le alkalmazásokat, hogy az Androidos telefon lehallgatása és az iPhone lehallgatása is elkerülhető legyen.
- Gyanús lehet, ha egy firssen telepített alkalmazás, melyet mondjuk képszerkesztésre szeretnénk használni hozzáférést kért a mikrofonunkhoz.
- Kapcsoljuk ki a Bluetooth funkciót, ha nem használjuk.
- Amennyiben lehet kerüljük a nyilvános Wi-Fi hálózatokhoz történő csatlakozást, valamint érdemes a kétlépcsős azonosítást használni minden fiókhoz.