2024.11.03. 13:41
Száz diákmunkást foglalkoztatnak most a somogyi vállalkozások, akár két ezrest is kaphat óránkét
A legfrissebb adatok szerint a diákok több mint hárommillió órát dolgoztak a nyáron országszerte, és az átlagos órabérük 1933 forint volt, kilenc százalékkal több, mint tavaly.
Fotó: Lang Robert Kaposvar
Somogyban több területen csaknem 11 százalékos növekedést mértek, s a diákbérek emelkedése 2025-ben folytatódik. – Nagyon hasznos munkát végeztek idén is a diákok, Somogyban a tavalyinál közel 10 százalékkal többen, nagyjából 1600-an dolgoztak a nyáron – mondta szerdán Dakó Roland, a kaposvári Meló-Diák régióvezetője. – Sok kedvező visszajelzést kaptunk a cégektől, hogy a diákok jól érezték magukat a munkahelyükön.
Dakó Roland szerint Somogyban a tavalyi átlaghoz viszonyítva nagyjából 11 százalékkal emelkedett a diákmunkások átlag órabére. Akik betanított munkakörben dolgoztak – óránként –, közel 1600-1700 forintot kereshettek. Ennyi pénzt kaptak az árufeltöltők, az eladók, a mezőgazdasági dolgozók. A pincérek, a szakácsok ugyanakkor csaknem 2200-2500 forintra számíthattak. Dakó Roland szerint 2025-ben 10 százalékos béremelésre van kilátás.
Somogyban pillanatnyilag nagyjából 100 diákmunkást foglalkoztatnak a vállalkozások. Van köztük középiskolás, főiskolás, egyetemista
– közölte a régióvezető. – A fiatalok egy részét konyhai dolgozóként alkalmazzák, mások csomagolással vagy árufeltöltéssel foglalkoznak, illetve gyorséttermekben vállalnak munkát.
Ladiszlai Géza, két kaposvári gyorskiszolgáló étterem ügyvezető-tulajdonosa közölte: a diákmunkásoknak évek óta versenyképes bért fizetnek. Akik este hattól dolgoznak, azok 30 százalék műszakpótlékot is kapnak. Ezen túl személyzeti fogyasztást biztosítanak számukra, s a fiatalok is elnyerhetik a hónap dolgozója elismerést, ami 25 ezer forint. Lényeges, hogy a diákmunkások rugalmas beosztásban dolgoznak, a munkarend igazodik az iskolaidőhöz, valamint a szünetekhez.
– Ez azt jelenti, ha valaki sportol vagy például angolra jár, annak nem kell lemaradnia sem az edzésről, sem a nyelvtanulásról – hangsúlyozta Ladiszlai Géza. – A gyorskiszolgálóinkban közel 20 diákmunkást foglalkoztatunk.
Régiós eltérések
A keresetek régiónként és munkakörönként is változtak – derült ki a Meló-Diák tájékoztatójából. Dél-Magyarországon és Észak-Dunántúlon az átlagórabérek 1930 forint körül, vagyis az országos átlag szintjén mozogtak, az Alföldön ennél 130 forinttal kevesebbet, Budapesten pedig 130 forinttal többet lehetett keresni. Az irodai munkakörökben az átlagnál jobban lehetett keresni.
Pénzt és tapasztalatot is szereznek
A betanított munkásként vagy a kereskedelemben dolgozó diákok között is jócskán akadtak, akiknek az órabére megközelítette vagy akár meg is haladta a 2500 forintot.
Mihajlovits Róbert kaposvári mestercukrász szerint a diákmunka hasznos, mert a fiatalok okosan töltik el a szabadidejük egy részét. Több hozadéka van: pénzt keresnek és munkatapasztalatot szereznek. Az is a javukra válhat, ha belekóstolnak a komolyabb munkába. – Bizonyos munkakörökben kifejezetten fontos lehet a diákmunka, különösen a szezonálisan nyitva tartó üzletekben – mondta Gulyás Árpád, a csurgói Csurgó Coop Zrt. vezérigazgatója, aki egyben a Somogyi Kereskedelmi és Iparkamara (SKIK) elnöke. – Az állandóan üzemelő boltokban is szükség lehet a fiatalok kisegítő munkájára, így árufeltöltőként, s akár pénztárosként is dolgozhatnak.