2021.07.22. 17:30
Népművészeti tananyag lehet Együd gyűjtése
Megkezdődött a neves folklórgyűjtő, Együd Árpád hagyatékának digitalizálása.
Az idén századik születésnapjára emlékeznek a népművészettel foglalkozók és várhatóan két év múlva, halálának negyvenedik évfordulójára készülnek el a munkával.
– Két év múlva egy negyven éves ciklus zárul le azzal, hogy kutathatóvá válik Együd hagyatéka – mondta Merczel István, a Somogy Megyei Néptánc Szövetség elnöke. – A múzeumban három polc méteres magasságban volt telepakolva a gyűjteménnyel.
A Rippl-Rónai Múzeum által őrzött gyűjteményt kezdetben Szapu Magda, a múzeum akkori néprajzosa gondozta. Idén a Somogy Megyei Néptáncszövetség támogatásának köszönhetően lehetőség nyílt arra, hogy a múzeum szakemberek bevonásával leltárba vegye, és rendszerezze a kéziratos, papírra vetett hagyatékrészt. Hauptman Gyöngyi, a Nagyatádi Múzeum etnográfus-történész múzeológusa és Ilyefalvy Emese, az ELTE Néprajzi Intézetének egyetemi tanársegéde dolgozik azért, hogy a mai kor elvárásainak megfelelő, digitális adatbázis épülhessen Együd Árpád gyűjtéseiből.
– Egyelőre nem tudni, milyen különlegességet rejt a gyűjtemény, ez akkor derül majd ki, ha hozzáférhető lesz és ezáltal kutathatóvá válik. Régóta itt van a múzeumban, ám eddig nem állt rendelkezésre pénz a feldolgozáshoz.
A Somogy Megyei Néptánc Szövetségnek köszönhetően ez most nem csak szakmailag, hanem a népművészetben, a néptáncoktatásban is segédanyaggá válhat – mondta lapunknak Pisztora Zsófia, a Rippl-Rónai Múzeum múzeológusa.
Több ezer oldalt dolgoznak fel
A több ezer oldalnyi anyag feldolgozása előreláthatólag évekig tartó munka lesz, amellyel online is elérhető formában hozzáférhetővé váljanak a neves folklorista gyűjtései. A tervek szerint 2023-ra szeretnék a munkát elvégezni, akkor lesz ugyanis Együd Árpád halálának negyvenedik évfordulója. A Csoóri Sándor Programnak köszönhetően 700 ezer forinttal tudják támogatni a feldolgozást.
Fotó: Csernák Bálint