Fotók

2023.08.03. 19:30

Üvegszerelemben él a fenyvesi kiállítás alkotója

Kétlaki címmel nyílt kiállítása Balatonfenyvesen a soproni Balogh Eszternek. Az üvegfestő és ólmozottüvegablak-készítő a nyarakat és a szabadidejét a Balatonnál tölti.

Turbéki Bernadett

Fotó: Turbéki Bernadett

A községházán az általa restaurált üvegablakok többségét fotókon mutatja be, de a kiállított tárgyak között lakásdíszek, ékszerek is találhatók színes üvegekből. Az egyik falon viszont a festményei is helyet kaptak. 

– Tizennégy évesen találkoztam először az üveggel, a középiskolában üvegművességet tanultam – mondta Balogh Eszter. – Azóta ápolunk egymással szoros kapcsolatot. Gyakorlatilag egy „üvegszerelemben” élek. Az üveg szenzációs alapanyag, hidegen és forrón is megmunkálható. Rendkívül sok felhasználási területe van. Nem biztos, hogy még egy ilyen alapanyag létezik, ami ennyire sokoldalú. Izgalmas, amikor csiszolás van, összerakjuk a kiégetett üvegdarabkákat és ólmozzuk. Amikor egy üveg ezerfokos, és úgy készítünk ékszereket és kínálótálakat belőle, megint csodálatos, ahogy az anyag engedelmeskedik. Ám kell az összhang, vagyis ismerni kell az üveg fizikáját és kémiáját, hogy működni tudjon – mutatott körbe a műalkotásain. 

A restaurálás mellett lakásenteriőrökbe ajtó- és ablakbetéteket készít és Tiffany lámpákat alkot Balogh Eszter. A kihalófélben lévő szakmát, a tradicionális vonásokat és elemeket szereti hétköznapi tárgyakként megvalósítani. Készít ugyanazzal a technikával pillangókat, kerti díszeket is, és ablakokba kabinetképeket. 

– Magyar Innovációs Díjat kapott idén a borosüveg kínálótálam – folytatta. – Nézőpont kérdése, hogyan jobb a bor, de mi már úgy isszuk, hogy üveget választunk, és nem nedűt. Azt nézem, vajon miként tudna egy-egy üveg szépen leolvadni. Így készülnek az újrahasznosított kínálótálak, amelyek nagyon kedveltek. Borospincékben sajtkínálóként vagy mogyorótálként is beválik a dizájnjuk – mutatta Eszter a kiállítás egyedi műtárgyait. 

A leesett üvegdarabok felhasználásának egy olyan területet is kitalált, amellyel újra tudja hasznosítani a darabokat. Így készülnek az ékszerek, fülbevalók, medálok, karkötők. 

Balogh Eszter: nem biztos, hogy létezik még egy ilyen sokoldalú alapanyag.

 

A mindennapos alkotás mellett a festészet lett a hobbija

Balogh Eszter kétlakisága a hobbijában mutatkozik meg leginkább. Az üvegművész a festészet segítségével kapcsolódik ki. 
– Annak, aki művészetekkel és kézművességgel foglalkozik, elengedhetetlen, hogy jól rajzoljon – mondta. – Nem elég az anyagismeret, az, hogy tud bánni az anyaggal, mindennek az alapja a rajz. Tudni kell megfelelően és perspektivikusan ábrázolni. A festészetet nekünk tanítják is, ám az iskolai évek után nem ez volt az elsődleges. Viszont huszonöt év vállalkozás távlatából úgy gondoltam, túlzottan üveges a látásmódom, úgyhogy kitártam az ablakot, és újra elkezdtem festeni hobbiból. 

Balogh Eszter három részre osztotta a kiállítását. Így a szakmaiságát, a tradíciót hétköznapi tárgyakkal ötvözve a hobbiját is be tudja mutatni. Festményei tanúskodnak leginkább kétlakiságáról, hiszen a csendéletek és tájképek között több balatonfenyvesi látkép is feltűnik, amelyeket olaj- és pasztelltechnikával készít. 

Inspiráló munkák

– A régi világban az üvegvisszaváltás mindennapos volt, s bár működik manapság is újrahasznosítás, nem biztos, hogy annyira odafigyelünk rá – mondta Balogh Eszter. – Az anyagárak az égbe szöktek, mi üvegesek is viszonylag nehéz helyzetben vagyunk. Azért, hogy fenn tudjon maradni egy ilyen szakma, meg kell újulni, hogy a vásárlóerőt megtartsuk. 
Eszter a Covid-időszakot is az előnyére fordította. A „Vegyél Hazait!” közösségi oldalon olyan kézművesekkel ismerkedett meg, akik közös projektben gondolkodtak. Amerikai és olasz divatlapok címlapjaira kerültek a közösen készített fashion fotók. Divattervező, stylist, fotós és sokan mások dolgoztak együtt. – Az üvegpillangóim díszes virágok közé kerültek hajdíszként – emlékezett vissza. – A célom az volt, hogy kiderítsem: megállja-e helyét egy kézműves termék egy divatfotózáson, tudjuk-e egymás termékét így népszerűsíteni. Azt gondolom, nagyon jól sikerült, ösztönzően hatott, mert amikor megláttuk egymás munkáit és a gyönyörű ruhákat, ékszereket, az máris inspiráló volt. Gyönyörű modelljeink voltak, úgyhogy mindenki „szerelemből” dolgozott – tette hozzá. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában