2024.06.13. 16:26
A hazaszeretet nem istenpótlék: Jókai Anna életművét vette nagyító alá a produkció
Istengyermekség című előadásával várta közönségét szerdán Lázár Balázs és Tallián Mariann a TIT Irodalmi Kávéházban.
Istengyermekség című előadásával várta közönségét szerdán Lázár Balázs és Tallián Mariann a TIT Irodalmi Kávéházban.
Fotó: Lang Róbert
A budapesti művészházaspár neve nem ismeretlen Somogyban, hiszen versszínházi produkcióikkal régóta jelen vannak a kulturális palettán, s ha tehetik, balatonszárszói nyaralójukban pihennek.
A Berzsenyi Társaság ezúttal a Kossuth-díjas író, Jókai Anna emlékére készített előadásukat hívta meg, amelynek vázát az Átvilágítás című önéletrajzi regény adja, melynek kiadását már nem érte meg az alvó nemzeti lélek ébresztgetésén fáradozó alkotó. A Tallián Mariann által remek arányérzékkel szerkesztett előadásban a Virágvasárnap alkonyán, a Ne féljetek, a Godot megjött, a Breviárium és a Hit kapuja című kötet egy-egy prózai vagy lírai részlete gazdagítja a spirituális realizmus szellemében alkotó, 7 éve, pünkösdkor elhunyt író arcképét. Anyjával való, ambivalens kapcsolata, részeges apjának figurája éppúgy megidéződik a bemutatott részletekben, mint 56 forgószele, szerelmeinek-férjeinek – volt három – alakja, miközben sorra születő regényeinek körülményei, az életét kitöltő,
majd bearanyozó irodalmi lét epizódjai is megelevenednek.
A sodró lendületű előadásban hétköznapi gyötrelmek és örömteli események sora idéződik meg a szemelvények által, s egy-egy párbeszédes jelenetben a humor is teret kap. A mindennapi vívódások mellett a fókusz az író személyes, szilárd istenhitére irányul. Jókai Anna – aki műveiben az uralkodó ideológia alól próbálta kihúzni a szőnyeget –, magát nem istenhívőnek, hanem istentudónak vallotta, s azzal is tisztában volt, hogy másként is alakulhatott volna életünk, ha a társadalom nagy része nem hagyja cserben Istent; a hazaszeretet pedig nem Isten fölött működik, és nem is lehet istenpótlék…
Az istengyermekséget premier planba helyező, érzékeny összeállítás a megtisztulásról, a boldogságról (is) szól, a lélek szerzett kincseiről
– utalva a népszerű író egész életét átható megállapításával: „Nekem már mindenről Isten jut eszembe” vagy: „A test megszentelt edény, karban kell tartani.”
A hazaszeretet nem istenpótlék: Jókai Anna életművét vette nagyító alá a produkció
Fotók: Lang RóbertJókai Anna tevékeny életének, üveg alá tett, rétegesen „lepréselt múltjának” bemutatásával különleges ajándékot kapott a közönség. Próza és líra csodás kézfogójának lehettünk tanúi Tallián Mariann és Lázár Balázs érző és értő interpellációjának köszönhetően. Az előadás üzenetét Antal Gábor zongoraművész felvételről bejátszott improvizatív játéka nyomatékosította.
A harmadik házasság előzménye
Több érdekfeszítő történet is elhangzott az esten. Egyebek mellett ez is: Jókai Anna harmadik férje Kapocsi Sándor volt, akit korábbról ismert az írónő, ám a titkos hódoló egyszer felhívta telefonon, hogy szívesen meglátogatná. A találkozásokat újabbak követték, és Anna egyértelműsítette: csak olyan férj kell neki, akinek a sírjára majd ezt lehet kiírni: Hivatása: Jókai Anna. Másnap a férfi azzal hívta fel: vállalkozik a szerepre. Hamarosan összeházasodtak, és a férj varázsos hátországot biztosított feleségének.