2023.05.14. 13:50
Biztonságot és jövőképet ad a sport
Márton László kaposvári harcművész, a Hong Lung Ch'uan Tao kung-fu stílus alapítója szerint a szülők nyugodtabban elengedhetik a buliba gyermeküket, ha a fiatalok az általa kidolgozott módszert elsajátítják. Negyven éve alapította a harcművészeti ágazatot, az 58 éves nagymestert tanítványai, barátai valamint Gelencsér Attila, Kaposvár és a Zselic országgyűlési képviselője szombaton köszöntötték a nagyberki Mosolyvölgyben.
Fotó: Muzslay Péter
– Ha itt lenne az összes tanítványom, akivel az elmúlt évtizedekben foglalkoztam, bizony szűk lenne ez a völgy – mondta Márton László 10. Dan-os harcművész nagymester. – Felemelő érzés és megtisztelő, hogy itt vagyunk és közösen ünnepelünk.
Márton Lászlót már a '70-es évek közepén elbűvölte a karate, egy harcművészetről szóló televíziós műsor keltette fel az érdeklődését. A következő fordulópont az a harkányfürdői nyaralás volt, amikor néhány évvel később megismert egy jugoszláv kung-fuzó fiatalembert. A beszélgetések után szakkönyveket olvasott, s Göllében 1983-ban barátaival edzeni kezdett. Azt mondta: a sport életében mindig fontos szerepet töltött be, diákkorában kislabda hajításban éppúgy jeleskedett mint távol vagy magasugrásban.
– Számomra a mai napig emlékezetes dátum 1984, akkor szereztem meg az All style karate edzői képesítést – hangsúlyozta. – S abban az időszakban már fiatalokat edzettem, előfordult, hogy három turnusban 30-40 diák járt hozzám. Volt, aki kipotyogott a képzésből, de mindig akadtak újabb jelentkezők. Ez erőt, lendületet adott.
Biztonságot és jövőképet ad a sport
Fotók: Muzslay PéterMárton László 1985-ben mestervizsgát tett, s ebben az időszakban fejlesztette a Hong Lung Chuan Tao Kung-fu stílust, ami egy komplex önvédelmi rendszer. Földrevitel, speciális izületi feszítés, vitálpontos támadás, illetve dobások is alkotják a technikát, ami megfelelő gyakorlással elsajátítható, s a stílus önvédelemben, küzdelemben hatékonyan alkalmazható. Azt mondta: a sport önbizalmat ad, lelkileg és fizikailag is megerősíti a fiatalokat, bátrabbakká válhatnak, az erőnléti edzéseknek köszönhetően rövid időn belül látványos változást tapasztalhatnak. S a jelentkezők között korábban több enyhén sérült gyermek is volt, ők speciális gyakorlatokat végeztek. A nagymester, aki négy évtized alatt több ezer sportolót oktatott, három könyvet írt. Az elsőt– Plavecz Tamás szerzőtársával – épp 35 éve adták ki. Tanítványai számos versenyen bizonyítottak, s ha már kerek évforduló, akkor egy újabb jeles dátum: az I. Magyar Kung Fu Bajnokságot 30 éve a budapesti Körcsarnokban rendezték meg, melyre nyolc versenyzőt nevezett be, s közülük öt dobogós helyen végzett.
– Nagyjából 30 gyermek, felnőtt tanítványom van Kaposváron – mondta. – Az edzés plusz energiát jelent számomra, a mai napig örülök, ha a fiatalok megismerik, s elmélyednek a harcművészetben. Olyan tudást, ismeretet szerezhetnek, amelynek hasznát vehetik az életben, most épp a júniusi formagyakorlat gyermek versenyre készülünk.
Mobilfüggő ifjak
– Önvédelem, fegyelem és csapatépítési képesség: a harcművészet szerepe ebben is mérhető – hangsúlyozta Csuz Gábor hat dan-os nagymester. – A megfelelően elsajátított tudás birtokában a fiatalok képessé válhatnak arra, hogy megvédjék magukat. S ez a sport arra is alkalmas, hogy tovább javítsák a reagálási-képességüket. Az emberek nagy része váratlan helyzetben leblokkol, noha éles szituációban a lehető legrövidebb időn belül okos döntést kell hozni.
Pavlicsek Zsolt 10 Dan-os harcművész nagymester szerint a fiatalok egyre nagyobb százaléka mobil, illetve képernyő-függő, sokan látszat eredményekkel pózolnak, s egyre kevésbé hajlandóak vállalni a valós munkán alapuló tevékenységet. Épp emiatt van szükség többek közt az önismeretre, önfejlesztésre, s a sport kifejezetten előnyös lehet az ifjaknak. A szülők feladata is fontos, ha ugyanis a kamaszok mindennapjaiban problémát észlelnek, segíthetnek abban, hogy a fiúk, lányok átlendüljenek a nehéz perióduson. Az edzés kissé modellezi az életet: ha valakinek izomláza van vagy egyszerűen elfárad, akkor sem szabad feladni a munkát, hanem folytatni kell a feladatot.