2023.06.15. 14:00
Az idei első negyedévben már 89 lakástűzhöz vonultak a tűzoltók
Az elmúlt nyolc évben 23-an haltak meg lakástűzben Somogyban. A tűzoltóknak összesen több mint 2000 helyszínre kellett vonulniuk. A vizsgálatokkor kiderült, az esetek csaknem felénél kéményben keletkezett a tűz. A szakemberek ezért is kérik azt, hogy a fűtési szezon végén minél többen vizsgáltassák át a füstkieresztőket.
1931268347
Fotó: Minerva Studio
Már az idei év első napjaiban hatalmas lángokkal kellett megküzdeniük a somogyi tűzoltóknak. Országosan is a legnagyobb tűz Kadarkúton volt január nyolcadikán. A településen egy lakóházzal egybeépített, ötszáz négyzetméteres autószerelő műhely égett teljes terjedelmében. A balesetben szerencsére senki sem halt meg.
A Somogy Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság adatai szerint az idei első negyedévben összesen 89 lakástűzhöz kellett kivonulniuk a tűzoltóknak. Ezekben négyen megsérültek, füstmérgezést, valamint égési sérüléseket szenvedtek. Tragédia viszont sehol sem történt.
Az elmúlt években azonban többen is életüket vesztették a somogyi lakástüzekben. A legtöbben 2021-ben, amely rekordévnek számított. A tűzoltókat akkor 332 alkalommal riasztották lakástüzekhez. Öt helyszínen hatan vesztették életüket. Bedegkéren, Nagyatádon, Taranyban és Csokonyavisontán egy-egy ember, Kaposváron kettő halt meg.
Mihályka Szabina, a Somogy Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője lapunknak elmondta, az elmúlt években tűz miatt több otthon is lakhatatlanná vagy fűthetetlenné vált Somogyban. A legtöbb lakástűzzel érintett ingatlanban nem volt füstérzékelő, pedig az eszköz segítségével időben lehetett volna cselekedni.
A szóvivő arról is beszélt, hogy a leggyakrabban nyílt láng használata, elektromos probléma, a fűtési rendszer hibája, főzés vagy dohányzás vezetett tűzhöz, azonban a tűzvizsgálatokkor kiderült, hogy az elmúlt nyolc év somogyi lakástüzeinek csaknem felénél a kéményben keletkezett a probléma. – A kéményben lerakódott korom, kosz és a kéményen található repedések veszélyes helyzeteket idézhetnek elő, ezért nagyon fontos a rendszeres karbantartás – hangsúlyozta Mihályka Szabina. – A kémény falán lévő, egyre vastagabb korom- és kátrányréteget el kell távolítani, mert előbb- utóbb meggyulladhat, és a tűz könnyen átterjedhet a ház tetőszerkezetére is.
Lakástüzek száma
év esetszám
2015: 208
2016: 253
2017: 260
2018: 211
2019: 211
2020: 264
2021: 332
2022: 298
2023 első negyedév: 89
Forrás: Somogy Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság
Nagyon nem mindegy, mivel próbál meleget csinálni a lakó
Mihályka Szabina szóvivő szerint az sem mindegy, hogy milyen tüzelőanyaggal fűtenek az ingatlanokban. – Ha valaki háztartási hulladékkal próbál meleget csinálni, akkor két hét alatt annyi kátrány és korom rakódhat le a házának kéményében, mintha fél évig jó minőségű, szárított tűzifát használna – mondta a somogyi szóvivő. Mihályka Szabina hozzátette, szilárd tüzelőanyagú fűtésnél a kéményt évente, gáznál pedig kétévente érdemes átvizsgáltatni szakemberrel. A kéményseprés a lakosságnak ingyenes.