Sonline.hu podcast

2022.11.21. 10:15

A nyugat az IFOR csapatokkal érkezett Kaposvárra

Népszerű podcast műsorunkban a közelmúltban Puskás Béla volt a vendégünk.

Barkóczy László

Sokan ismerhetik, mint a Somogy Megyei Temetkezési Vállalat igazgatóját, ám mi a korábbi időkről kérdeztük. Egész Somogy, de Kaposvár életét egészen biztosan soha addig nem látott mértékben bolygatta fel, amikor 1996-ban megérkeztek hozzánk az amerikai IFOR erők. Évtizedek teltek el azóta, az emlékezetes történetekből vagy legendák születtek, vagy elmerültek a feledés homályában. Puskás Béla a Somogy Megyei Területi Védelmi Irodán dolgozott, ahol az amerikai hadsereg kaposvári és Somogy megyei tevékenységének segítése volt a feladata. Így rengeteg érdekes történettel és információval rendelkezik a katonai misszió mindennapjaival kapcsolatban.

– Az egykori Jugoszlávia területén harcoló csapatoknak muszáj volt leülni tárgyalni egymással 1995-ben – emlékezett vissza Puskás Béla. – A daytoni megállapodás értelmében a béke megteremtésében az amerikai hadsereg is szerepet vállalt. Egy helyre volt szükségük hazánkban, ahonnan a csapatok dél felé tudtak elindulni. Sokáig versenyzett egymással Kaposvár és Pécs, de az amerikaiaknak nagyon tetszett a taszári reptér, és a vasútvonalak elérhetősége. Noha a közutakkal kapcsolatban voltak kifogásaik, mégis megkaptuk a lehetőséget.

Kaposvár életét, lehetőségeit nagyban változtatta meg az amerikai katonák jelenléte. A Füredi 2 laktanyában ezer, míg Taszáron folyamatosan kétezer katonát szállásoltak el. Noha ők szigorú szabályok mentén élték mindennapjaikat, mégis számos érdekes történet született itt tartózkodásuk alatt.

 

– Érdekes volt látni, hogy sokan, nyilvántartásunk szerint több mint háromszázan kiadták lakásukat akkoriban Kaposváron a katonáknak – folytatta Puskás Béla. – Ugyanakkor az adóhivatal többször is keresett minket, hogy mindössze egyetlen ember vallotta ezt be nekik. Természetesen nem adhattunk ki adatokat, de tényleg hihetetlen volt…

Több mint ezer kaposvári dolgozott folyamatosan az amerikai csapatoknak civilként. Kedvelték az ilyenfajta munkát, hiszen az átlagfizetésekhez képest minimum ötven százalékkal többet lehetett keresni. 

De a beszélgetés során Puskás Béla azt is elmondta, hogy sokaknak ez sem volt elég. Az irreális áron dolgozó vendéglátó helyiségekről külön listájuk volt. Amelyik hely erre rákerült, oda amerikai katona nem tehette be a lábát.

Az egykori parancsnokhelyettes úgy véli, méltó és jó partnerei voltak az amerikai hadseregnek, így máig szívesen emlékszik vissza az akkori eseményekre. Az IFOR haderők feladata a béke megteremtése volt, ez több mint egy évig tartott. Ezt követően a béke fenntartását az SFOR erők vették át, ami egy teljesen új fejezetet jelentett Kaposvár történetében.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában