2023.02.25. 07:00
Sajtérlelésre váltott a hidegvérű lovakról
Az egész család szereti a sajtot, de csak amit maguk készítenek. Kincses-Laczkó Janka boronkai otthonában grill- és érlelt sajtok készülnek. Környékbeli boltok és tucatnyi étterem rendel tőle. Termékeinek jó híre szájhagyomány útján terjed.
Fotó: TIBOR KOVACS
Már gyerekként is vonzotta a mezőgazdaság Kincses-Laczkó Jankát. A boronkai agrármérnök eleinte hidegvérű lovakkal foglalkozott, majd úgy döntött, hogy kitanulja a sajtkészítés mesterségét. – Gyerekkoromban mindig volt egy-két tehenünk, és a szüleim a felesleges tejet a településen értékesítették. Szerettem volna a családi örökséget továbbvinni – mondta lapunknak a fiatal édesanya. Elvégzett egy felsőfokú képzést, járt gyárlátogatásokon és belevágott a sajtkészítésbe.
– Itthon sajnos közel sincs akkora hagyománya a sajtkészítésnek, mint például Ausztriában, Franciaországban vagy Svájcban, ahol generációról generációra öröklődik ez a tudás, a gyerekek jóformán az anyatejjel szívják magukba, hogyan kell sajtot készíteni – emelte ki Kincses-Laczkó Janka. Hozzátette: olyan erdélyi gazdák segítették hozzá a gyakorlati tudás megszerzéséhez, akik évtizedekig tanultak svájci sajtkészítő mesterektől. Oktatóival ma is tartja a kapcsolatot, meg is látogatták már, amikor a közelben, Hévízen pihentek.
Janka szerint nagyon sok múlik a tej minőségén és a mikroklímán, hogy milyen lesz a sajt minősége. – A sajtot átlagosan 2-3 hónapig érleljük – mondta. – Nem járunk termelői piacokra, hanem mindent helyben értékesítünk, valamint tizenöt környékbeli és balatoni étteremmel vagyunk kapcsolatban.
A boronkai sajtkészítő hozzátette: az egész család besegít a munkába. Gazdasági agrármérnök férje és szülei mellett a hetvenéves nagymama is kiveszi a részét a Jersey és Holstein-fríz tehenek gondozásából. – Géppel fejünk, s annyi területünk és szénánk van, ami az állatainknak éppen elég, nem szeretnénk bővíteni az állományt – mondta el a kistermelő.
Extra minősítést kapott a tejük
Naponta 100-150 liter tejet adnak a tehenek, s két-három naponta dolgozzák fel. – Hat fejést gyűjtünk össze a keverőtartályba, egyből négy fokra hűtjük a tejet, majd egy 300 literes sajtkádba, utána sófürdőbe, majd az érlelőbe kerül – mutatta Kincses-Laczkó Janka. – Mindig azt vallottam, hogy inkább legyen kisebb a választék, de az minőségi sajt legyen, ezt várják el a boltok, éttermek is. Havonta kétszer visszük laborba, s arra vagyok a legbüszkébb, hogy a tej extra minősítésű – mesélte a kistermelő. – Az év 365 napján dolgozunk, de nagyon örülök, hogy gyermekeim úgy nőhetnek fel, hogy látnak tehenet, tudják, hogyan készül a sajt, s bízom benne, hogy valamelyikük továbbviszi a sajtkészítést – mondta el Kincses-Laczkó Janka. – Nagyon sok óvodás-, iskoláscsoportot is fogadunk.