2021.10.27. 09:00
Két ökör ára került elő a föld alól a berzencei ásatáson
Megkezdődött a berzencei ásatáson előkerült leletek restaurálása. A Rippl-Rónai Múzeumban az arany- és ezüstpénzek és az Árpád-kori oszlopfő visszanyerték régi szépségüket, a következő hetekben megkezdődik a szakállas puska és a középkori kard felújítása is.
Fotó: Lang Robert Kaposvar
Az idén áprilisban kezdődtek meg a feltárási munkák Berzencén. A Rippl-Rónai Múzeum régészei a helyi önkormányzat és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával először végeztek a településen kutatómunkát. A berzencei vár a 15. században egy nemesi család tulajdonában volt, kétszer visszafoglalták a magyarok, de végül török kézre került. A várfal tövébe eltemetett emberek egyikének zsebében találtak egy erszényt, amelyben ezüst és arany forintok voltak. A pénzérmék restaurálása a napokban fejeződött be.
– Huszonnyolc ezüst- és öt aranypénz került elő a berzencei ásatáson – mutatta Horváth Péter, a múzeum főrestaurátora. Az aranypénzek kevésbé korrodálódnak, viszont az ezüstpénzek össze voltak ragadva, miután szétszedte ezeket, a korróziót különböző folyadékokkal oldotta le. A következő hetekben a szakállas puskán és a középkori kardon dolgozik, amelyek ugyancsak Berzencén kerültek elő.
– Öt nagyon jó állapotú aranypénzt találtunk, a legkorábbi Albert király idejéből való, három pedig Hunyadi Mátyás, míg a legfiatalabb II. Ulászló verete volt – mondta el Varga Máté régész. Az aranypénzek előlapján négy részre osztott címerpajzsot láthatunk, míg a hátoldalukon Szent László alakját. Mátyás király idejétől az érmék előlapján már Szűz Mária tűnik fel a gyermek Jézussal.
– Az ezüst denárok között megtalálható II. Ulászló, II. Lajos és I. Ferdinánd verete is, de az érmék között van kisebb méretű obolus, azaz féldenár is. Az érmék korabeli összértéke több mint 600 denárnak felel meg, ami akkoriban például egy kőművesmester közel 50 napi bére volt. Ezért az összegért akár kettő ökröt is lehetett volna venni.
Fotók: Lang Róbert