2021.09.13. 11:00
A piac változhat, de a fejlesztés állandó
Budai Ferenc kaposvári szobafestő-mázoló és tapétázómester, az Ipartestületek Megyei Szövetségének elnöke a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést kapta. Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium miniszterhelyettese adta át az elismerést a Pesti Vigadóban.
A 72 esztendős kitüntetett hét évig az egykori kaposvári 512. sz. szakmunkásképzőben oktatott, később a Budapesti Műszaki Egyetem levelező szakán végzett, s Pécsen a hároméves pedagógus szakot is befejezte. 1977 óta dolgozik vállalkozóként. Akkor indult, amikor egy szoba kifestéséért 300 forintot fizetett a tulaj, s egy kisebb családi házat 2-3 ezer forintból fel lehetett újítani.
– Utólag is jó döntésnek bizonyult, hogy állandóan fejlesztettem a felszerelésemet – jegyezte meg. – Óriási dolog volt, amikor sikerült megvennem egy nyugati gyártmányú, nagy teljesítményű festékszórót. Élmény volt ezzel a géppel dolgozni, ezt nehezen értik a fiatal vállalkozók, mivel a rengeteg árutól csak úgy roskadoznak a szakáruházak, miközben 30-40 éve nagy szerencsével lehetett elcsípni a minőségi felszerelést. Az idő múlását az is jelzi, hogy kezdetben egy Wartburggal jártam a megyét, utána már nagy szó volt, amikor egy ezerötös Ladába ülhettem át. Hamar rájöttem, hogy szükségünk van saját telephelyre. Előbb a Berzsenyi utcában béreltem ingatlant, később a Kanizsai utcába tettük át a székhelyünket. Ahogy egyre több lakást, hétvégi házat újítottunk fel, vállalkozásunk egyre ismertebbé vált. Később helyi, nagyobb cégeknek kezdtünk dolgozni, s bár a rendszerváltás alaposan átalakította a piacot, a kapcsolatok zöme megmaradt, sőt, rövid időn belül sikerült tovább bővíteni az üzleti partnerek körét. A tizenkét tagú csapat több kiemelt beruházásnál is bizonyított. A kaposvári Csiky Gergely Színházon és a vasútállomáson kívül a Szivárvány Kultúrpalota felújításába is bekapcsolódtak.
Budai Ferenc munkásságát szakmai nívó, illetve állami díjjal is elismerték, s az aranykoszorús mester címet is kiérdemelte. A díjazott hangsúlyozta: bátran belevágtak minden új munkába, ami gyakran további megrendeléseket hozott. A koronavírus-járvány alatt sem álltak le.
– Számomra nem volt kérdés az oltás, s munkatársaim csaknem 90 százaléka is felvette a vakcinát – mondta. – A pandémia első hulláma alatt többek közt közintézmények szigetelését, később gyermektáborok felújítását vállaltuk el, s több balatoni áruház, apartmanház festési munkálatait is elnyertük. Most is úgy vagyok, ahogy eddig. Bár szakemberek a koronavírus-járvány kapcsán egyre gyakrabban beszélnek a közelgő negyedik hullámról, de tesszük a dolgunkat, a megrendeléseink december végéig szólnak. Bármilyen nehézség is jön közbe, mindig arra törekszem, hogy a megbeszéltek szerint, határidőre befejezzük a munkát. Az adott szó kötelez.
Be kell vonni a kisvállalkozásokat
Akadtak korábban is olyan cégek, amelyek szoros piaci meccsben köszöntek el az üzleti élettől. Budai Ferenc szerint nem elég a stabil, kiegyensúlyozott gazdálkodásra, a műszaki fejlesztésre figyelni, a szakmai utánpótlás biztosítása is döntő. Lényegesnek tartja, hogy minél több kisebb vállalkozás részese legyen az oktatásnak. Fontos szerepük van abban, hogy a diákok megismerjék egy-egy szakma szépségét.