Közélet

2013.02.20. 07:40

Gyógyító közelségben - kiegyenesítették a betegutakat

Felszedték a betegutak aknáit: ez látható a fekvőbeteg-szakellátás beutalási rendszerének minap módosított és egységes szerkezetbe foglalt dokumentumán. A somogyi kormányhivatal népegészségügyi szerve arról adott tájékoztatást kedden, hogy a Semmelweis terv múlt év nyarán életbe lépett „betegút-térképén” több változás is történt a jobb ellátás érdekében.

Balassa Tamás

Ezek jobbára a földrajzi-utazási adottságokat felismerő lépések voltak. Változást indukált a kaposvári kórház decemberben elindult kardiológia-haemodinamikai laboratóriuma is.

A megyehatáron fekvő településektől több jelzés érkezett, hogy számukra kedvezőtlen a kórházak megállapított területi ellátási kötelezettsége. E települések lakossága főként a tömegközlekedési lehetőségek miatt távolinak és nehezen megközelíthetőnek érezte a neki kiutalt megoldásokat. Ezeket a jelzéseket Országos Tisztiorvosi Hivatal figyelembe vette, és a szükséges eljárások után módosította az ellátási területeket.

Nagy volt az ijedtség múlt év nyarán Göllén: kiderült, hogy a belgyógyászati és a csecsemő- és gyermekgyógyászati fekvőbeteg-ellátást ezek után a Dombóváron kapja a falu lakossága. Először azt hitték, Gödrével keverték össze őket, a baranyai falut ugyanis Kaposvárhoz csatolták. Nekik azonban az utazás sokkal több időt vesz igénybe a tolnai kórházig, még ha papíron közelebb is vannak hozzá. Tiltakoztak, és a fellépés eredményes volt. Kára, Szorosad és Törökkoppány szintén Dombóvártól került vissza Kaposvárra. Balatonberény, Balatonszentgyörgy, Hollád, Tikos és Vörs, a megye észak-nyugati csücskének ötösfogata ugyanakkor elkerült a Kaposi Mórtól. Nekik közelebb van Keszthely, és ezt a szempontot szintén átvezették a dokumentumon. Ezek az ellátások már a zalai beutalási rendben keresendők, tudtuk meg Geiszt Katalin osztályvezetőtől, aki az Egészségügyi Elemzési és Támogató Osztály képviseletében tájékoztatott. Mint mondta: Balatonvilágos megyeváltása szintén érinti a területi ellátási kötelezettséget, de a 246. somogyi település átsorolási eljárásai még folyamatban vannak. Értelemszerűen a legtöbb fekvőbeteg-ellátást a siófoki kórházban kapják majd meg.



Persze, nem állt az senkinek érdekében, hogy értelemszerű ellátásokat össze-vissza keverjen. De azt is látni kell, hogy a betegút-átszervezés mélyebb változásokat hozott volna, ha az eredeti – de a települési lobbikon időről-időre elakadó – tervek szerint több kórházi osztály, esetleg kórház szűnt volna meg. Nem tudni, hogy az ádándi várandósok szülészeti ellátása kapcsán miért merül föl, hogy Pécsre utalják őket, mindenesetre a korabeli félelmek ilyen megoldásról is szóltak a sajtóban.

Antal László kaposfői háziorvos, a kamarai háziorvosi szekciójának elnöke elmondta: Göllén kívül nem jutott el hozzá hír hasonlóan méltatlannak érzett betegút-rajzolásról. A somogyiakat érinti még azonban a marcali kórház gyermekosztályának a megszűnése: csak egynapos aktív ellátást adnak a sürgősségi osztályon. Marcali beintegrálódása a Kaposi Mór kórházba tavaly júliusban kezdődött meg, azóta a működési engedély szerint az intézte már Kaposvár telephelye, 202 ágyon. Általános belgyógyászati, általános sebészeti, szülészet-nőgyógyászati, és aneszteziológiai és intenzív betegellátó osztállyal, krónikus belgyógyászati egységgel, ápolási és klinikai onkológiai osztállyal-hospice egységgel. Nagyatád szakma-specifikuma is kikristályosodott: a beutalási rendben részint a mozgásszervi rehabilitációért, a krónikus ellátásokért, a hospice-szolgáltatásért felelősek jelentős  területi ellátási kötelezettséggel.

A somogyi népegészségügyi szervezettől megtudtuk: a beteg-beutalási rend felülvizsgálata két ok miatt vált szükségessé. Egyrészt Kaposi Mór Oktató Kórház az invazív kardiológia-haemodinamikai laboratóriumra kapott működési engedélyt Somogy megyére, és a Dombóvári kistérségére kiterjedő ellátási területtel. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár az ehhez kapcsolódó többletkapacitást befogadta, melynek eredményeként a kórház finanszírozott keretek között vált jogosulttá a hemodinamikai laboratórium működtetésére. Ezáltal a kardiológia szakmában a progresszivitási szintje a korábbi 2a szintről 2b szintre módosult.

A betegutak dokumentuma, mely tavaly 145 oldalas dokumentum volt, s most egy testes Excel-tábla, ahol a különféle ellátások progresszivitási szintjét három kategóriában állapítja meg, településekre bontva. A progresszivitási szint a betegségek gyakorisági eloszlásából fakadó ellátórendszeri sajátosság. A gyakoribb, és többnyire egyszerűbb eseteket az ellátórendszer alacsonyabb szinten szervezett, a beteg lakóhelyéhez közeli egységekben látják el. A ritkább, és többnyire bonyolultabb eseteket viszont központosított – területi, megyei, regionális, országos – intézményekbe irányítják. Magyarországon a legalsó szintet az alapellátás, a legfelsőbb szintet az országos intézetek és egyetemi klinikák jelentik. Bonyolult szívműtétet (3. progresszivitási szint) Somogyhoz legközelebb Pécsett végeznek, de a kardiológia 1. és 2. szintje december óta már Kaposváron van.

Változások február 6-a után a betegbeutalási rendben

- Somogy Megyei Kaposi Mór Oktató Kórház ellátási területe kiterjed Gölle településre is a Belgyógyászat szakma 1. progresszivitási szintjén, a Gasztroenterológia szakma 2. progresszivitási szintjén, a Sebészet szakma 2. progresszivitási szintjén, a Szülészet szakma 2. progresszivitási szintjén, a Nőgyógyászat szakma 2. progresszivitási szintjén, a Csecsemő-és gyermekgyógyászat szakma 1. progresszivitási szintjén, a Traumatológia szakma 1. progresszivitási szintjén, a Mozgásszervi rehabilitáció 1.,2. és 3. progresszivitási szintjén, a Kardiológiai rehabilitáció 2. progresszivitási szintjén, az Ápolás, szakápolás szakma 1. progresszivitási szintjén és a Krónikus belgyógyászat 1. progresszivitási szintjén.

- Somogy Megyei Kaposi Mór Oktató Kórház ellátási területéből kikerül Balatonberény, Balatonszentgyörgy, Hollád, Tikos és Vörs település a Belgyógyászat szakma 1. progresszivitási szintjén, a Hematológia szakma 2. progresszivitási szintjén, a Gasztroenterológia szakma 2. progresszivitási szintjén, a Sebészet szakma 2. progresszivitási szintjén, a Szülészet szakma 2. progresszivitási szintjén, a Nőgyógyászat szakma 2. progresszivitási szintjén, a Csecsemő-és gyermekgyógyászat szakma 1. progresszivitási szintjén, a Traumatológia szakma 1. progresszivitási szintjén, a Mozgásszervi rehabilitáció 2. progresszivitási szintjén, az Ápolás, szakápolás szakma 1. progresszivitási szintjén és a Krónikus belgyógyászat 1. progresszivitási szintjén.

- A Somogy Megyei Kaposi Mór Oktató Kórház ellátási területe kiterjed Kára, Szorosad és Törökkoppány településekre is a Belgyógyászat szakma 1. progresszivitási szintjén, a Gasztroenterológia szakma 2. progresszivitási szintjén, a Sebészet szakma 2. progresszivitási szintjén, a Szülészet szakma 2. progresszivitási szintjén, a Nőgyógyászat szakma 2. progresszivitási szintjén, a Csecsemő-és gyermekgyógyászat szakma 1. progresszivitási szintjén, a Traumatológia szakma 1. progresszivitási szintjén, a Mozgásszervi rehabilitáció 1.,2. és 3. progresszivitási szintjén, a Kardiológiai rehabilitáció 2. progresszivitási szintjén, az Ápolás, szakápolás szakma 1. progresszivitási szintjén és a Krónikus belgyógyászat 1. progresszivitási szintjén.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!