Vissza az időben

2024.05.19. 11:28

Két nap alatt két évszázadot ugrottak az időben a Szalay-napokon (videó)

Verklizenével, ragadozómadarakkal, vadászkutyákkal és korhű ruhákkal várták az érdeklődőket a balatonlellei Szalay-napokon a hétvégén. Az eseményt negyedik alkalommal szervezte meg a Balatonlellei Városi Művelődési Ház és Könyvtár. A kétnapos programot borászathoz kapcsolódó kiállítással színesítették.

Marosi Gábor

Két nap alatt két évszázadot ugrottak az időben a Szalay-napokon

Fotó: Németh Levente

Igazi 19. századi hangulatba csöppenhetett bele, aki ellátogatott az idei Szalay-napokra. A szervezők igyekeztek olyan programokkal színesti az eseményt, melyek hitelesen megidézték az 1800-as évek közepét. Kisteleki Gergely solymász és kollégái különféle madarakkal szórakoztatták az érdeklődőket. – Ebben a korszakban – amit a Szalay nap is igyekszek bemutatni – egy úri kiváltság, passzió volt a solymászat – mondta Kisteleki Gergely

 Elsősorban a nemeseknek volt a sportja. Hoztunk magunkkal három Harris, sivatagi ragadozómadarat. Az egyetlen ragadozó madárfaj, mely falkában vadászik, mint a farkasok. A legszociálisabb ragadozómadár, melynek az őshazája Mexikó és Arizóna. Van velünk egy dolmányos varjú fióka és egy szarkafióka is. Ezek mentett madarak

 – tette hozzá.

Az agár kutyák sem hiányozhattak az eseményről. Katona Borbála Budapestről vitte magával két éves Ozi hívónévre hallgató agarát. Lapunknak azt mondta, a kitűnő vadászkutyával egy lakásban élnek. Nagy mozgásigénye van az állatnak, de ha véget ér a reggeli futás, azután úgy végigalussza a napot, mint egy cica. 

Hartmann Zoltán, a Balatonlellei Városi Művelődési Ház és Könyvtár igazgatója érdeklődésünkre elmondta, minden évben igyekeznek valamilyen érdekességgel színesíteni a Szalay-napokat. Idén a régi idők szőlőtermesztését és a borkészítést választották.  

Ez azért is fontos, mert Szalay Imre a maga idejében élharcosa volt annak, hogy megállítsa a filoxéra betegség okozta szőlőpusztulást, valamint szenvedélyes szőlész-borász volt és saját borral is rendelkezett a család.

 – hangsúlyozta Hartmann Zoltán.  

Kackiás zene szólt a dobozból 

A kiváló korabeli zenei hangulatról Ring István a kackiás verklis gondoskodott, aki körülbelül nyolc órányi zenei anyagot vitt magával. 

Ez a verklimuzsika gyönyörűen beleillik ebbe a miliőbe.

– mondta. – Nagyon sokan megállnak mellettem és megcsodálnak zenélés közben. Ritkaságnak számít az ilyen hangszer. Úgy tudom, hogy az országban összesen 13 van belőle. Amikor megvásároltam a verklit, akkor eldöntöttem, hogy a szalagokat én készítem el hozzá. 

A korabeli zenei hangulatról Ring István a kackiás verklis gondoskodott.
Fotó: Németh Levente

Törekszem arra, hogy a saját hangszeremből idehaza magyar zenék szóljanak. Ezért rendületlenül készítem a szalagokat és folyamatosan frissítem a repertoárt.

 Ez a hangszer csoda.

 Nagyon szeretem csinálni és beleélni magamat ebbe a világba. Ezért is velocipédezek, húzok keménykalapot és cilindert a fejembe. Nagyon szeretem ezt a korszakot – hangsúlyozta a kackiás verklis. 

A programkínálat:

A balatonlellei Szalay Napok programkínálata.

 


 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában