Kézilabda

2024.08.27. 11:30

Danyi Gábor a NEKA új "igazolása"

Hajdu János távozása után a másod- és vezetőedzőként ötszörös Bajnokok Ligája-győztes, hétszeres magyar bajnok és hétszeres kupagyőztes Danyi Gábor vezeti a NEKA női szakágát. A kiváló szakember elmondta, a vezetési stílusa és módszere a kommunikációra, az őszinteségre épül, s ezeket egészíti ki a szakmai alázat és az állandó megújulás.

Őszi Ádám

– Miként került kapcsolatba a NEKA-val?
– Érdekesen alakult a helyzetem, hiszen amikor Mocsai Tamás először megkeresett, már elígérkeztem Pécsre, és mivel szavatartó ember vagyok, nemet kellett mondanom – felelte Danyi Gábor, a NEKA női szakágának vezetője. Az, hogy egyáltalán felkértek, már önmagában is óriási megtiszteltetés volt. Végül objektív okok miatt nem jött össze a pécsi munka, így lehetőségem nyílt igent mondani. Persze ehhez az is kellett, hogy az ügyvezető szakmai elképzelései nagyon közel álljanak az enyémhez. Megegyeztünk, hogy azt az utat szeretném folytatni, amit Hajdu János elkezdett, kiegészítve azzal a tapasztalattal, amit a kézilabdában eltöltött évtizedek alatt szereztem.

– Nem ismeretlen a NEKA, hiszen a közelben él és több csapattal is vendégeskedtt már az akadémián.
– Balatonföldváron lakom, és már korábban is felmerült a lehetőség, hogy szerepet vállalok az akadémián, amelyről csak jót tudok mondani. Visszatérő vendégek voltunk a Győri Audi ETO KC-val, és már akkor megfogott az a fajta hozzáállás, amit itt tapasztaltam, valamint a kifogástalan, minden igényt kielégítő infrastruktúra. Pozitívum továbbá, hogy mindenki, aki itt dolgozik, elkötelezett, és rengeteget tesz azért, hogy ilyen magas színvonalon működjön az akadémia.

– Nem csak edző, tanár is, s erre nagy szükség van, pláne a mai felgyorsult világban.
– Nagyon fontos helyet foglal el a szívemben a tanítás. Húsz éven át dolgoztam – az edzősködés mellett – pedagógusként, jelenleg pedig a Pécsi Tudományegyetemen vagyok óraadó. Lényegesnek tartom, hogy ne csak a szakmai képzésre, hanem a tanulásra és a szabadidő tartalmas eltöltésére is hangsúlyt fektessünk. Ez azért is elengedhetetlen, mert a világ alaposan megváltozott, és a mai gyerekeket sok olyan impulzus éri, melyek nincsenek jó hatással rájuk. Emiatt teljesen más problémákkal küzdenek, mint akik 20-30 évvel ezelőtt voltak fiatalok. Ezek kezelésében óriási szerepe van az edzőknek, akiknek egy kicsit pedagógusnak és pótszülőnek is kell lenniük.

– Milyen tervekkel érkezett a NEKA-ra?
– Ami jó, azt szeretném megtartani, és ehhez hozzátenni a saját meglátásaimat és tapasztalataimat. Kollegiális és baráti kapcsolat fűz Hajdu Jánoshoz, akit régóta ismerek és tisztelek. Természetesen sokat beszéltem vele, mielőtt megérkeztem, és ő végig támogatott. Nem könnyű átvenni a szerepét, mert amit felépített, az példaértékű. Itt nemcsak azokra a játékosokra gondolok, akiket ő edzett és a legmagasabb szintre jutottak, mint például Vámos Petra, hanem azokra is, akik eljutottak az NB I.-ig, vagy csak megismerhették, milyen érzés NEKA-snak lenni, hogyan kell összehangolni a tanulást és a sportot, és kialakítani egy új életmódot.

– Milyen a vezetési stílusa, mire számíthatnak a kollégák?
– Azt mindenkinek tudomásul kell vennie, hogy mi vagyunk a gyerekekért, ők a legfontosabbak, értük van minden. Számomra alapvetés, hogy az edzőnek legyen önálló gondolata, szakmai koncepciója, pedagógiai modellje, s ezek egységben legyenek egymással. Természetesen mindenhol akadnak problémák, s azokról őszintén kell beszélni, ez egy fontos lépés a jó együttműködés felé. Ha vannak vitás kérdések, akkor azoknak a megoldását bizony fel kell vállalnia a vezetőnek. A Pécsi Sportiskolában dolgoztam igazgatóként, tehát ez nem lesz újdonság számomra, ahogy a fiatalokkal való munka sem, hiszen az ifjúsági és a junior válogatott szövetségi kapitánya is voltam, tehát az utánpótlás is közel áll hozzám. Összegezve a vezetési stílusom és módszerem a kommunikációra, valamint az őszinteségre épül, ehhez jön még a szakmai alázat és az állandó megújulás.

– Az előző szezonban magasra tette a női szakág azt a bizonyos lécet, hiszen az U17-es csapat bajnok lett, míg az U19-esek bronzot nyertek. De azt mindenki hangsúlyozta, az utánpótlásban nem az éremhalmozás az elsődleges.
– Nekem is az a véleményem, hogy nem az eredmény a legfontosabb, az igazából csak egy visszajelzés. A hangsúly a tehetséggondozáson és a tehetségképzésen van. A cél az, hogy az itt végzett fiatalok minél magasabb szintre jussanak, és bárhová is kerülnek, az első pillanatban kiderüljön róluk, hogy a NEKA-n nevelkedtek. Mert a pályán és azon kívül is példásan viselkednek, hiszen azt képviselik, amit az akadémia adott nekik. Azaz legyünk hűek a NEKA mottójához: teljes embert nevelünk.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában